Jak zabezpieczyć system nawadniania przed mrozem?

W okresie letnim cieszyliśmy się wygodą jaką zapewnia nam automatyczny system nawadniania. GARDENA radzi jak go zabezpieczyć, aby móc w pełni korzystać z niego wiosną.

Usunięcie wody

Zabiegiem jaki trzeba wykonać na początku naszej pracy jest usunięcie wody ze wszystkich elementów systemu nawadniania, tzn. z rur, zraszaczy, pistoletów i węży ogrodowych. Zawory odwadniające marki GARDENA w znaczny sposób ułatwią nam tę pracę. Zawór odwadniający marki GARDENA montujemy w najniższym punkcie instalacji systemu nawadniania. W ten sposób, po zakończeniu pracy, system nawadniania opróżnia się z wody pozostającej w rurach. Jest to konieczne, aby zapobiec zamarznięciu wody w okresie ujemnych temperatur. Zalegająca woda podczas zamarzania rozszerza swoją objętość i może uszkodzić poszczególne części systemu. Jeśli nie posiadamy takiego zaworu możemy podłączyć do instalacji kompresor przy pomocy sprężonego powietrza usunąć niepotrzebną wodę.

Jak zabezpieczyć system nawadniania przed mrozem?

Zawór odwadniający, fot. Gardena

Zimowanie sterowników i elektrozaworów

Sterowniki i elektrozawory są najwrażliwszymi i najważniejszymi częściami automatycznego systemu nawadniania. Jeśli używamy sterowników nawadniania montowanych do kranu, powinniśmy je odłączyć i przechować przez zimę w pomieszczeniach z dodatnią temperaturą. Natomiast osoby, które stosują zawory elektromagnetyczne, zamontowane w skrzyniach w ziemi – powinny je zdemontować, albo ręcznie pozbyć się wody używając sprężonego powietrza. Pamiętajmy, że dzięki stosowaniu produktów marki GARDENA mrozy nie są dla nas żadnym problemem. Odłączenie urządzenia jesienią i ponowna instalacja wiosną będzie łatwa i zajmie nam bardzo mało czasu.

Przechowywanie elementów instalacji nawadniającej

Ostatnią czynnością jaką należy wykonać, aby odpowiednio zabezpieczyć nasz automatyczny system nawadniania jest demontaż reduktorów ciśnienia i filtrów. Wszystkie części odkładamy do suchego i bezpiecznego miejsca. Dopiero w pierwszych dniach wiosny montujemy ponownie komplet elementów. Jeśli właśnie w taki sposób zabezpieczymy nasz system nawaniania możemy być pewni, że będzie on doskonale służyć nam wiosną.

Leave a Reply