Systematyczna pielęgnacja trawnika w sezonie

Zadbany i soczyście zielony trawnik to marzenie każdego gospodarza domu czy właściciela działki. Jeśli chcemy przez cały sezon cieszyć się pięknym wyglądem i zielenią murawy, prace pielęgnacyjne należy rozpocząć możliwie jak najwcześniej. Często wymagają one zastosowania odpowiednich narzędzi. Podpowiadamy, które z nich warto mieć w swoim arsenale.

Aby trawa w pełni mogła pokazać swoje piękno, trzeba o nią odpowiednio zadbać. Właściwie przeprowadzone prace pielęgnacyjne sprawią, że trawnik szybko stanie się prawdziwą wizytówką naszego domu.

Ważna rzecz – porządki

Na dobre rozpoczyna się sezon regularnego nawożenia, koszenia i podlewania murawy. Jednak nim do tego przystąpimy, upewnijmy się, że po zimie przeszła ona wszystkie niezbędne zabiegi pielęgnacyjne. Na początek trzeba „wyczesać” trawę ze wszystkich uszkodzonych fragmentów czy zalegających po zimie liści. Utrudniają one wnikanie wody do podłoża oraz rozwój nowego trawnika. Koniecznie usuńmy też wszystkie chwasty, które nie tylko szpecą, ale i zagłuszają rosnące rośliny. Niezbędnym zabiegiem jest również aeracja, czyli napowietrzanie. Rozluźnia ona podłoże, dzięki czemu poprawia się wymiana powietrza w glebie i wnikanie wody, a trawa szybciej reaguje na zastosowane nawozy. Czynność tę wykonuje się za pomocą odpowiednich narzędzi ręcznych lub maszyn zwanych aeratorami.

Warto również przyjrzeć się trawnikowi pod kątem ewentualnych ubytków. Ziemię w miejscach, w których brakuje trawy powinniśmy spulchnić, a następnie wysiać odpowiednie nasiona. W sklepach ogrodniczych znajdziemy specjalne mieszanki nasion i nawozu, przeznaczone właśnie do likwidacji pustych przestrzeni w trawniku. Obsiane miejsca trzeba obficie podlewać.

Pielęgnacja trawnika

Najbardziej znanym i rozpowszechnionym zabiegiem pielęgnacyjnym poprawiającym wygląd trawnika jest jego koszenie. Systematycznie przeprowadzane sprawia, że trawa zagęszcza się, a jej korzenie znacznie się wzmacniają. Sezon na koszenie zwykle rozpoczyna się już w kwietniu, choć w dużej mierze zależy to od pogody i tego, jak wysoka jest trawa. Młode źdźbła skracamy dopiero, gdy osiągną wysokość około 8-10 cm. Ważne, żeby podczas kilku pierwszych zabiegów ścinać je o nie więcej niż 3 – 4 cm. Gdy trawnik zagęści się możemy strzyc go nieco krócej, jednak nie za krótko. Ścinanie na wysokość poniżej 2,5 cm osłabia trawę, a jednocześnie ułatwia kiełkowanie chwastów.

Koszenie kontynuuje się przez cały sezon, czyli najczęściej do końca października. W przypadku trawników ozdobnych zwykle robi się to co 7 – 10 dni. Trawę w parkach, miejscach zacienionych czy na kwietnikach można kosić zdecydowanie rzadziej.

Systematyczna pielęgnacja trawnika w sezonie

Kosiarka Tryton TOA34141 fot. PROFIX

Kosiarki ręczne i elektryczne

Koszenie trawnika to najważniejszy zabieg pielęgnacyjny. Wymaga sporo wysiłku, jednak odpowiednie narzędzia znacznie je ułatwią i pozwolą uzyskać efekt w postaci silnej, zielonej i pięknej trawy. W zależności od tego, jak duży mamy ogród i jak często będziemy kosić trawę, możemy zaopatrzyć się w kosiarkę ręczną, z napędem elektrycznym lub spalinowym. W przypadku najmniejszych trawników o powierzchni kilku metrów kwadratowych w zupełności wystarczy nam bębnowa kosiarka ręczna. Jej skuteczność zależy jednak w dużej mierze od systematyczności koszenia, bo nie radzi sobie ona ze zbyt wysoka trawą. Osoby ceniące wygodę i nowoczesne rozwiązania mogą zdecydować się na kosiarkę z napędem elektrycznym. Kupując taki sprzęt należy zwrócić uwagę na kilka ważnych cech, które mają znaczący wpływ na komfort pracy i późniejszy wygląd trawnika.

To przede wszystkim moc silnika, szerokość cięcia oraz możliwość regulacji wysokości koszenia – tłumaczy Jarosław Bednarczyk, Brand Manager marki oferującej wysokiej jakości narzędzia Tryton. Do małych i średnich trawników z powodzeniem wystarczą niewielkie kosiarki o mocy do 1500W i szerokości cięcia około 30-35 cm, którymi jest łatwo i wygodnie manewrować. Dobrym przykładem jest tu zaawansowana technicznie, a jednocześnie prosta w obsłudze, elektryczna kosiarka Tryton TOA34141. Zaopatrzona w silnik o mocy 1500W, 40-litrowy kosz na trawę i regulację wysokości koszenia, doskonale sprawdzi się w domu i na niewielkich ogródkach działkowych.

Systematyczna pielęgnacja trawnika w sezonie

Kosiarka Tryton TOA34141 fot. PROFIX

Wydajne kosiarki spalinowe

Do dużych powierzchni zdecydowanie lepsze będą kosiarki spalinowe. Są one dość głośne, a do tego sporo ważą i zwykle kosztują więcej niż kosiarki elektryczne, mają jednak wiele zalet. Przede wszystkim nie musimy martwić się o dostęp do energii elektrycznej, są też wydajniejsze – silniki o dużej mocy pozwalają kosić pasy trawy o szerokości nawet powyżej 50 cm.

W ofercie marki Tryton posiadamy doskonałej jakości kosiarki spalinowe, o szerokości cięcia od 41 cm, do 56 cm. Wszystkie mają możliwość regulacji jego wysokości oraz, co bardzo ważne z punktu widzenia trwałości sprzętu, łożyskowane tocznie koła – przekonuje Jarosław Bednarczyk. – Bardziej zaawansowane modele są wyposażone jednocześnie w funkcję koszenia i mielenia trawy. Może ona być wyrzucana na bok lub do specjalnego kosza z tyłu kosiarki – dodaje.

Niezależnie od tego czy zdecydujemy się na kosiarkę ręczną, elektryczną czy spalinową pamiętajmy, że nóż tnący zawsze musi być ostry.  Koszenie trawy tępym ostrzem bardzo jej szkodzi, może nawet wyrywać ją z ziemi. Dlatego powinniśmy regularnie kontrolować jego ostrość.

Pomocne podkaszarki

Jeśli zależy nam na utrzymaniu trawnika w idealnym stanie, powinniśmy również rozważyć zakup podkaszarki. To niezastąpione narzędzie, które sprawdzi się zwłaszcza w miejscach trudnodostępnych, w których nie da się swobodnie manewrować kosiarką – np. przy murkach, budynkach, krzewach lub w bezpośredniej bliskości kwiatów czy roślin ozdobnych. W narzędziach tych element tnący stanowi najczęściej nylonowa żyłka, przymocowana do obracającej się z ogromną prędkością głowicy. Podobnie jak kosiarki mogą one być elektryczne lub spalinowe.

Oferowana przez nas podkaszarka elektryczna Tryton o mocy 250W z automatycznym wysuwem żyłki, w przypadku małych trawników świetnie sprawdzi się jako uzupełnienie dla kosiarek. Pracuje się nią sprawnie, wygodnie i szybko – wyjaśnia Jarosław Bednarczyk.

Systematyczna pielęgnacja trawnika w sezonie

Kosiarka TOB26302 fot. PROFIX

Ale do równomiernego wzrostu i rozwoju trawa oprócz regularnego koszenia potrzebuje też regularnego podlewania. Jeśli nie dostarczymy jej odpowiedniej ilości wody, może zacząć żółknąć, a w niektórych przypadkach nawet usychać. Częstotliwość nawadniania zależy od pogody oraz wieku trawnika. Młodą trawę powinniśmy podlewać częściej – nawet codziennie. Starszą, dobrze ukorzenioną można nawadniać rzadziej, za to bardziej obficie.

Bogaty wybór akcesoriów do podlewania znajdziemy w szerokim asortymencie marki PROLINE, która oferuje również m.in. wysokiej jakości narzędzia do prac ogrodowych.
Piękny i zadbany trawnik to prawdziwy powód do dumy. Uzyskanie takiego efektu wymaga sporo pracy oraz przeprowadzania regularnych zabiegów pielęgnacyjnych przy użyciu odpowiednich narzędzi. Wszelkie trudy wynagrodzi nam jednak wypoczynek w otoczeniu pięknej, bujnej zieleni i widok soczyście zielonej trawy, która idealnie dopełni wygląd naszego ogrodu.

Leave a Reply