Drewno termowane – idealne na taras

Przyzwyczailiśmy się myśleć, że jeśli planujemy drewniany taras, to powinniśmy wybrać egzotyczny gatunek drewna. Jednak odpowiednia technologia obróbki termicznej rodzimych odmian sprawia, że stają się one bardziej stabilne, odporne na działanie wody i wilgoci, a także na degradację biologiczną. Jednym słowem – zyskują wszelkie właściwości niezbędne przy stosowaniu na zewnątrz budynków.

W ofercie firmy Kopp pojawiły się termowane deski dębowe, bukowe, jesionowe i sosnowe.

Drewno termowane - idealne na taras

fot. Kopp

Bangkirai, teak czy ipe to gatunki egzotyczne najczęściej polecane na tarasy. Mają niski skurcz, cechuje je wysoka stabilność i są wyjątkowo wytrzymałe. Rodzime gatunki, w porównaniu z egzotykami, wypadają… blado – są mniej odporne na zmiany wilgotności. W praktyce oznacza to, że pod wpływem zmieniających się warunków atmosferycznych mogą pęcznieć i się wypaczać. Okazuje się jednak, że odpowiednia modyfikacja podnosi ich parametry użytkowe pod kątem stosowania na zewnątrz budynków.

Technologia produkcji drewna termowanego

Termowanie, zwane również wygrzewaniem, polega na modyfikowaniu drewna pod wpływem wysokiej temperatury oraz pary wodnej, w wyniku czego powstaje materiał o zmienionych właściwościach. W drewnie poddanemu temu procesowi dochodzi do skarmelizowania cukru, dzięki czemu uzyskuje charakterystyczną ciemną barwę, zbliżoną wyglądem do egzotycznych gatunków drewna wspomnianego typu bangkirai, teak czy ipe. Proces termowania prowadzi również do zredukowania pochłaniania wody, dzięki czemu ograniczony zostaje rozwój grzybów i bakterii. Wzrasta także stabilność wymiarowa.

Drewno termowane - idealne na taras

fot. Kopp

Fiński przepis na wytrzymałość

Thermo-Wood – technologia produkcji, w której są wykonane deski wprowadzone do oferty marki Kopp – Podłogi Naturalnie Doskonałe wywodzi się z Finlandii, gdzie badania nad termiczną obróbką drewna prowadzone są od ponad 20 lat. Sam proces termowania jest całkowicie ekologiczny. Obróbka następuje bez udziału jakichkolwiek środków chemicznych i polega na poddawaniu drewna działaniu wysokiej temperatury w zakresie od 170°C do 230°C, gazu obojętnego oraz wody.

Drewno termowane - idealne na taras

fot. Kopp

Sosnowy taras? Brzmi naturalnie

W ofercie marki Kopp dostępne są termowane deski jesionowe, bukowe, dębowe i sosnowe o czterech rodzajach powierzchni: dwustronnie gładkiej, dwustronnie ryflowanej, jednostronnie ryflowanej: drobno i w formie trapezu. Można je stosować na tarasach, jako obrzeża basenów i wykonywać z nich ścieżki ogrodowe. Deski w stanie surowym wymagają dwukrotnego zaolejowania i właściwej pielęgnacji w trakcie użytkowania. Jeśli odpowiednio o nie zadbamy, mogą nam służyć nawet 25 lat.

Drewno termowane - idealne na taras

fot. Kopp

Termowanie umożliwia zmianę właściwości rodzimych gatunków drewna na tyle, by przystosować je do stosowania na zewnątrz budynków. Termowany buk, jesion czy sosna stają się alternatywą dla egzotycznych gatunków drewna i rozwiązań kompozytowych, a fińska technologia Thermo-Wood to gwarancja profesjonalnego procesu obróbki i materiału wysokiej jakości.

Leave a Reply