Jak zrobić kwietnik ścienny?

Marzysz o tym, by uprawiać owoce i warzywa, ale niestety mieszkasz w bloku i nie masz na to miejsca. Nie masz działki ani ogródka, a twój balkon jest za mały, by trzymać na nim skrzynki i doniczki. Jest na to sposób.

Używając wygodnej i kompaktowej piły ręcznej Dremel DSM20 przytniesz aluminiowe pręty, następnie połączysz je razem i stworzysz cudowny kwietnik na ścianę. Zawieś go na najbardziej nasłonecznionej ścianie swojego balkonu. Dzięki temu będziesz cieszyć się nie tylko pięknym wyglądem roślin, ale także smakiem papryczek czy ziół z własnego „ogródka”. Nasz poradnik krok po kroku pomoże Ci wykonać ten wyjątkowy projekt.

Jak zrobić kwietnik ścienny?

Zrób sama kwietnik ścienny, fot. Dremel

Potrzebne narzędzia:

  • Piła ręczna Dremel DSM20 z prowadnicą do cięcia (DSM840) i tarczą tnącą do metalu i plastiku (DSM510),
  • Narzędzie wielofunkcyjne Dremel 3000 ze szczotką ze stali nierdzewnej 19 mm (530), z trzepieniem EZ SpeedClic (SC402) oraz tarczami tnącymi do metalu EZ SpeedClic (SC456)
  • Palnik stacjonarny Dremel VersaFlame
  • Przystawki do narzędzi Dremel:
  • 4 zaciski stolarskie (2505)
  • Stolik projektowy (2600)

Potrzebne materiały :

  • 14 aluminiowych prętów o długości 1 m i średnicy 6 mm
  • Arkusz aluminium o grubości 1 mm
  • Lut do aluminium z topikiem
  • Okulary ochronne
  • Doniczki o średnicy górnej krawędzi szerszej niż 16,5 cm, a średnicy podstawy węższej niż 16,5 cm
  • Ziemia z kompostem dostosowana od wymagań roślin, które masz zamiar uprawiać
  • Sadzonki, np. pomidorów, papryczek chilli, truskawek, ziół ogrodowych
  • Miarka zwijana
  • Kartka papieru, ołówek i taśma klejąca

Krok pierwszy

Wybierz miejsce na balkonie – ścianę odpowiednio dużą i nasłonecznioną. Zmierz dokładnie wyznaczone miejsce i narysuj projekt na kartce. Nasz projekt ma wymiary 137 cm wysokości i 51,4 cm szerokości. Możesz go dowolnie modyfikować zależnie od powierzchni, jaką dysponujesz.

Jak zrobić kwietnik ścienny?

Krok drugi

Teraz używając piły ręcznej Dremel DSM20 z zamontowaną tarczą tnącą do metalu i plastiku (DSM510) przetnij na pół 3 pręty o długości 1 m. Aby ułatwić sobie to zadanie, zamontuj pręty na stoliku projektowym (2600). Wtedy bez problemu wykonasz precyzyjne cięcie. Z przygotowanych w ten sposób sześciu aluminiowych prętów o długości 50 cm powstaną obręcze na doniczki, każda o średnicy 16,5 cm.

Jak zrobić kwietnik ścienny?

Krok trzeci

Z sześciu prętów o długości 50 cm ukształtuj okręgi. By uzyskać idealny kształt do wygięcia pręta użyj okrągłego przedmiotu o średnicy ok. 16,5 cm. Może to być doniczka, którą później zawiesisz na stelażu.

Jak zrobić kwietnik ścienny?

Następnie używając Dremel VersaFlame zlutuj ze sobą końce prętów. By to zrobić, przykręć najpierw do blatu warsztatowego zacisk stolarski (2505). Dzięki niemu podczas lutowania obręcz będzie unieruchomiona, przez co utrzyma swój rozmiar i odpowiedni kształt. Następnie powierzchnię pręta, którą będziesz lutować, oczyść z tlenków i kurzu używając narzędzia wielofunkcyjnego Dremel 3000 z zamontowaną szczotką ze stali nierdzewnej (530).

Teraz używając Dremel VersaFlame rozgrzej jeden koniec pręta do temperatury około 380 stopni C. Połóż kawałek lutu do aluminium na gorącej powierzchni. Wysoka temperatura sprawi, że pałeczka lutu szybko zacznie łączyć się z powierzchnię aluminium. Pamiętaj, aby użyć lutu z topikiem lub oddzielnego topiku w płynie, dzięki czemu zatrzymasz utlenianie aluminium podczas podgrzewania. Następnie powtórz cały proces na drugim końcu wygiętego pręta.

Teraz połącz dwa końce pręta, w które wtopiony jest lut do aluminium i zacznij podgrzewać miejsce złączenia. Dzięki temu lut znajdujący się na końcach pręta trwale połączy oba brzegi. Jeżeli będzie to konieczne, użyj więcej lutu. W podobny sposób zlutuj pozostałe wygięte pręty.

Jak zrobić kwietnik ścienny?

Krok czwarty

Teraz weź aluminiowy pręt o długości 1 m, z którego zrobisz pionowy element kratki kwietnika. Używając narzędzia Dremel VersaFlame przylutuj do pręta pierwszą obręcz na wysokości 6,5 cm, drugą – 50 cm a trzecią – 93,5 cm. Powtórz tę czynność z drugim aluminiowym prętem o długości 1 m i pozostałymi trzema obręczami.

Krok piąty

Teraz przetnij dwa pozostałe aluminiowe pręty o długości 1 m na pół. Użyj do tego, tak jak poprzednio, piły ręcznej Dremel DSM20 z zamocowaną tarczą tnącą do metalu i plastiku (DSM510). Do dalszej pracy będziesz potrzebować tylko trzech przygotowanych w ten sposób prętów o długości 50 cm. Zrobisz z nich poziome elementy kratki kwietnika. Zaznacz na nich punkty, w których będą łączyć się z pionowymi prętami – na szerokości 12,5 cm i 37,5 cm.

Teraz zaznacz punkty na dwóch prętach, do których przylutowałeś obręcze na doniczki. Licząc od dolnej krawędzi na wysokościach: 0 cm, 44 cm i 87,5 cm. Następnie, używając Dremel VersaFlame i lutu do aluminium, kolejno przylutuj trzy 50-cio cm pręty w miejscu zaznaczonych punktów.

Jak zrobić kwietnik ścienny?

Teraz weź dwa aluminiowe pręty o długości 1 metra i ponownie używając Dremel VersaFlame przylutuj je na zewnętrznych końcach trzech poziomych prętów o długości 50 cm na wysokości – licząc od dolnej krawędzi – 0 cm, 44 cm i 87,5 cm. Trzeci pręt o długości 1 m przylutuj dokładnie na środku kwietnika. Na trzech krótszych, poziomych prętach zaznacz odległość 25 cm – są to punkty, do których przylutujesz pionowy pręt.

Weź kolejny aluminiowy pręt o długości 1 metra i wygnij go w łuk o średnicy ok 50 cm. By uzyskać idealny kształt, do wygięcia pręta użyj np. pokrywy od kosza na śmieci lub poszukaj podobnego, twardego przedmiotu o odpowiedniej średnicy. Tak wygięty łuk będzie stanowić zwieńczenie Twojego kwietnika. Przylutuj końcówki łuku do końcówek długich, zewnętrznych prętów.

Teraz używając narzędzia Dremel DSM20 z zamocowaną tarczą tnącą do metalu i plastiku (DSM510) przygotuj z pozostałych metrowych prętów trzy odcinki – jeden o długości 36,5 cm i dwa o długości 32,5 cm. Pierwszy z nich (o dł. 36,5 cm) przyłóż centralnie w górnej części konstrukcji, tak aby jednym końcem dotykał środkowego pręta, a drugim – środka łuku.

Przylutuj go we wszystkich miejscach styku. Następnie przyłóż pozostałe dwa pręty o długości 32,5 cm z jednej strony do pozostałych dwóch prętów, a z drugiej – do łuku i także równo je przylutuj.

Na zakończenie przygotuj 12 elementów wspierających, które przylutujesz do obręczy na doniczki i poziomych prętów – do każdej obręczy po dwa elementy.

Krok szósty

Konstrukcja jest już gotowa. Teraz musisz tylko przygotować elementy zdobiące kwietnik. Mogą to być np. liście na gałązkach, które przylutujesz do górnej części łuku. By to zrobić przytnij jeden aluminiowy pręt do długości 80 cm, wygnij go na środku w literę V, a następnie każdą połówkę w kształt imitujący łodygi, do których przyczepisz liście (patrz: zdjęcie gotowego kwietnika). Tak wygięty pręt przylutuj do gotowego kwietnika.

Teraz wybierz odpowiedni kształt liści i narysuj kilka sztuk na arkuszu aluminium o grubości 1 mm. Następnie wytnij liście z arkusza używając narzędzia Dremel 3000 z zamontowanym trzepieniem EZ SpeedClic (SC402) oraz tarczą tnącą do metalu EZ SpeedClic (SC456). Na koniec przylutuj je do łodyg z aluminiowych prętów używając Dremel VersaFlame.

Jak zrobić kwietnik ścienny?

Krok siódmy

Kwietnik ścienny możesz już powiesić na ścianie. Jeżeli nie podoba Ci się naturalna barwa aluminium, pomaluj całą konstrukcję farbą w sprayu na ulubiony kolor. Radzimy wybrać barwę kontrastującą ze ścianą. Zamontuj kwietnik na ścianie używając haków albo metalowych wsporników.

Teraz możesz już cieszyć się swoim mini-ogrodem. Kup kolorowe doniczki, odpowiednią ziemię i zasadź truskawki, papryczki chilli, pomidory lub zioła. Kwietnik pełen warzyw i owoców sprawi, że ciepłe wieczory będziesz chętnie spędzać właśnie na balkonie.

Jak zrobić kwietnik ścienny?

Kwietnik gotowy!

Leave a Reply