Jak zrobić drewnianą donicę ze starych desek w rustykalnym stylu?
Małe drzewko, palma lub ozdobny krzew na balkonie? To nic trudnego, wystarczy mieć odpowiednio dużą donicę. Jeśli chcesz, aby w pełni odpowiadała wymaganiom wybranej przez Ciebie rośliny, a dodatkowo idealnie komponowała się z wystrojem balkonu, to przygotuj ją samodzielnie. Na nadchodzący sezon proponujemy ekologiczną donicę wykonaną ze starych, niepotrzebnych desek. Drewno, naturalnie zmieniające swój koloryt z biegiem lat, nada Twojemu balkonowi niepowtarzalny charakter.
Za pomocą kompaktowej i wygodnej w użyciu piły ręcznej Dremel DSM20 oraz wielofunkcyjnego narzędzia Dremel 3000 wykonanie takiej donicy będzie wyjątkowo proste. Wystarczy, że przygotujesz ją krok po kroku według poniższego przewodnika i w ciągu kilku godzin Twoja donica będzie gotowa.
Potrzebne narzędzia:
Piła ręczna Dremel DSM20 oraz oryginalny osprzęt i akcesoria marki Dremel:
- zacisk stolarski Dremel (2505)
- prowadnica do prostych krawędzi (dostępna w zestawie Dremel DSM20-3/4)
- prowadnica do cięć ukośnych (DSM840)
- uniwersalna węglikowa tarcza tnąca (DSM500)
Narzędzie wielofunkcyjne Dremel 3000 oraz oryginalny osprzęt i akcesoria marki Dremel:
- uchwyt uniwersalny (4486)
- zestaw wierteł do drewna (636)
- zestaw tarcz ściernych EZ SpeedClic (SC413)
Potrzebne materiały:
- 82 wkręty samowiercące do drewna o średnicy 4 mm i długości 65 mm
- Szpachla do drewna w odpowiednim kolorze
- Śrubokręt ręczny lub elektryczna wkrętarka
- 5 szerokich desek o długości 4 m i grubości 38 mm, z których wytniesz następujące elementy:
- 6 desek o długości 60 cm (boki szersze)
- 8 desek o długości 52,4 cm (boki węższe i dno)
- 4 listwy o wymiarach 38 mm x 38 mm x 700 mm (nogi/wsporniki boków)
- 4 listwy o wymiarach 38 mm x 38 mm x 448 mm (wsporniki dna)
- 4 listwy o wymiarach 76 mm x 38 mm x 600 mm na końcach ucięte pod kątem 45o (górny rant)
- Gruba folia do wyłożenia donicy od środka
Krok 1
Zacznij od wycięcia z pięciu szerokich desek wszystkich niezbędnych elementów (patrz: lista potrzebnych materiałów). Idealna do tego typu prac będzie piła ręczna Dremel DSM20 z zamontowaną uniwersalną węglikową tarczą tnącą (DSM500). Narzędzie to jest bardzo wygodne w użyciu, a wykonane nim cięcia są idealnie równe i gładkie.
Po obu stronach szerokich drewnianych desek zaznacz wymiary wszystkich boków donicy. W narzędziu Dremel DSM20 ustaw głębokość cięcia na 20 mm. Następnie używając zacisku stolarskiego (2505) zaciśnij przedmiot o prostej krawędzi, np. listwę lub inną deskę wzdłuż narysowanych linii (patrz: zdjęcie powyżej). Będzie to Twoja prowadnica, która pomoże Ci wykonać idealnie proste cięcia. Teraz rozpocznij cięcie po jednej stronie deski (deska nie zostanie jeszcze przecięta – głębokość cięcia jest mniejsza niż grubość deski). Następnie przekręć deskę na drugą stronę, ponownie zamontuj listwę prowadnicy i dokończ cięcie wzdłuż tej samej linii. Przed rozpoczęciem cięcia sprawdź, czy linie z obu stron deski pokrywają się ze sobą.
W analogiczny sposób przygotuj pozostałe elementy, które będą stanowić boki donicy. Ich dokładne wymiary możesz w każdej chwili sprawdzić w liście potrzebnych materiałów.
Krok 2
Teraz przygotuj kolejne listwy, z których wykonasz wsporniki boków (jednocześnie będące nogami donicy) oraz wsporniki dna donicy. Do tego celu także użyj piły ręcznej Dremel DSM20 z uniwersalną węglikową tarczą tnącą (DSM500) oraz prowadnicy do cięcia prostego znajdującej się w zestawie z Dremel DSM20. Pamiętaj, by trzymać się wymiarów podanych na naszej liście.
Krok 3
Aby przygotować ranty donicy najpierw przytnij deski do odpowiedniej szerokości i długości (76 mm x 600 mm) używając piły ręcznej Dremel DSM20 z zamontowaną uniwersalną węglikową tarczą tnącą (DSM500) i prowadnicą do cięć prostych. Następnie zamontuj prowadnicę do cięć ukośnych (DSM840) i utnij wszystkie końce rantów pod kątem 45°.
Krok 4
Gdy wykonasz już wszystkie drewniane elementy konstrukcji donicy, możesz rozpocząć ich montaż. W tym celu na wspornikach donicy zaznacz miejsca, w które wkręcisz wkręty – po dwa punkty na każdą przykręcaną deskę.
Na nogach, które jednocześnie są wspornikami boków, zaznacz 12 punktów – po 6 na dwóch przystających do siebie bokach. Na wspornikach dna zaznacz 8 punktów – po 4 na dwóch bokach przystających. Teraz w zaznaczonych punktach wywierć otwory. Użyj do tego narzędzia wielofunkcyjnego Dremel 3000 i wierteł do drewna o średnicy 4 mm (636).
Krok 5
Złóż jeden bok donicy wykorzystując trzy deski o długości 52,4 cm i dwie nogi – wsporniki boków. Połóż deski na płaskiej powierzchni, wyrównaj je i ściśnij mocno tak, by idealnie przylegały do siebie. Następnie weź dwie nogi – wsporniki boków i ułóż je idealnie równo na brzegach złączonych desek, wzdłuż ich krawędzi (patrz rysunek obok). Teraz używając śrubokrętu lub wkrętarki elektrycznej połącz wsporniki z deskami – wkręć wkręty o średnicy 4 mm i długości 65 mm we wszystkie nawiercone wcześniej otwory. W analogiczny sposób skręć drugi bok donicy o szerokości 52,4 cm.
Krok 6
Weź trzy deski o długości 600 mm, które utworzą kolejny bok donicy. Ułóż je na płaskiej powierzchni, tak jak poprzednio. Wyrównaj je i mocno dociśnij tak, by nie było między nimi żadnych szpar. Teraz weź jeden z dwóch skręconych wcześniej boków o szerokości 52,4 cm i postaw go pionowo na brzegu leżących desek. Sprawdź czy dwa boki są połączone idealnie równo i skręć je ze sobą wkrętami. Użyj do tego śrubokrętu lub wkrętarki elektrycznej. Powtórz te czynności przygotowując drugim bok o szerokości 52,4 cm.
Teraz na płaskiej powierzchni połóż pozostałe trzy deski o szerokości 600 mm, dociśnij je mocno i wyrównaj. Postaw na nich trzy połączone ze sobą boki i wkręć odpowiednią liczbę wkrętów.
Krok 7
Kolejne zadanie, które musisz wykonać to przygotowanie dna donicy. Weź cztery wsporniki dna i pojedynczo połóż je wewnątrz donicy przy każdym z boków. Wyrównaj brzegi tak, by idealnie przylegały do dolnych krawędzi i przykręć wsporniki do ścianek donicy. Teraz weź dwie deski o szerokości 52,4 cm, ułóż je równo na wspornikach dna i przykręć je.
Krok 8
Zostało już tylko przymocowanie górnego rantu donicy. Weź cztery listwy o długości 600 mm, których końce wcześniej uciąłeś pod kątem 45o i zaznacz na nich punkty, w które wkręcisz pozostałe wkręty. Następnie nawierć otwory używając urządzenia wielofunkcyjnego Dremel 3000 i wiertła do drewna o średnicy 4 mm (636). Przyłóż równo pierwszą listwę do obrzeża donicy i wkręć wkręty. Powtórz tę czynność z pozostałymi trzema listwami. Teraz wypełnij otwory pozostałe w miejscach wkrętów szpachlą do drewna w odpowiednim kolorze. Gdy szpachla wyschnie, wyrównaj powierzchnię używając narzędzia wielofunkcyjnego Dremel 3000 z zamontowaną tarczą ścierną EZ SpeedClic (SC413).
Krok 9
Wyłóż wnętrze donicy grubą folią ochronną i nasyp ziemi ogrodowej o dobrej jakości. Twoja donica jest już gotowa, wystarczy tylko zasadzić w niej wybraną przez Ciebie roślinę i ustawić ją na balkonie lub w ogrodzie.