Rodzaje ogrodów. Jak zaaranżować wymarzony ogród?

Ogród jest wizytówką naszej posesji, potrafi podkreślić piękno naszego domu i posłużyć za miejsce wypoczynku. Jest odzwierciedleniem potrzeb i pragnień jego właścicieli. Jeśli został stworzony w sposób przemyślany nadaje otoczeniu niepowtarzalny charakter tworzy wymarzony nastrój. Marka GARDENA prezentuje kilka typów ogrodów, biorąc pod uwagę różnorodne gusta, potrzeby i oczekiwania ogrodników, aby każdy mógł wybrać ogród idealny.

Ogród nowoczesny

 

Rodzaje ogrodów. Jak zaaranżować wymarzony ogród?

fot. GARDENA

Ogród nowoczesny charakteryzuje się minimalizmem i prostą kompozycją. Jest oszczędny w zdobieniach i kolorach. Roślinność jest jednorodna gatunkowo, dobierana w taki sposób, aby tworzyła prostą, uporządkowaną formę. Popularnym materiałem obok drewna i kamienia jest beton. Ogród ten służy przede wszystkim wypoczynkowi, rośliny są nie wymagające, a meble klasyczne i komfortowe. Zaprojektowany jest tak, aby był jak najbardziej samowystarczalny, dlatego miłośnicy innowacyjności bardzo często korzystają z automatycznego systemu nawadniania. Ogród ten doskonale podkreśli charakter i styl nowoczesnego domu czy innych budowli znajdujących się w pobliżu. – Automatyczne systemy nawadniania są obecnie podstawowym elementem ogrodu już na etapie projektowania. Warto zainwestować z system, który zadba o nasz ogród również pod naszą nieobecność – radzi Jarosław Soboń, Ekspert marki GARDENA.

Ogród francuski

Rodzaje ogrodów. Jak zaaranżować wymarzony ogród?

fot. GARDENA

Styl francuski jest niezwykle uporządkowany i sformalizowany. Dominuje w nim symetria, proporcja i równowaga. Prawdziwego uroku dodają detale architektoniczne jak: rzeźby, ozdobne ławki, stylizowane fontanny czy eleganckie altanki. Cechą charakterystyczną ogrodu francuskiego są żywopłotowe labirynty i krzewy o kształtach kul bądź stożków. Ogród ten wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych, w przeciwnym razie traci swój urok i charakterystyczny styl. Roślinność wymaga cierpliwości, a naturalność jest zastąpiona harmonią i elegancją. Pielęgnacja żywopłotów, czy formowanie krzewów to najczęstsza i najbardziej efektowna praca jaką wykonujemy w ogrodzie francuskim. Wykorzystanie nożyc akumulatorowych GARDENA EasyCut Li-18/50 do żywopłotu znacznie przyśpieszy i ułatwi tę czynność. Pamiętajmy o tym, aby rabaty miały wyraźnie określone granice, a ścieżki starannie zaplanowane i przecinające się pod kątem prostym. Ogród francuski bardzo często wybierany jest przez osoby ceniące ład, harmonię i spokój. Jego urok najlepiej zaprezentuje się na dużej powierzchni. Jeśli posiadamy niewielki teren, możemy wykorzystać charakterystyczne, pojedyncze fragmenty jak żywopłotowe labirynty czy kwiatowe dywany, które nadadzą charakterystycznego, francuskiego stylu naszemu ogrodowi.

Ogród wiejski

Rodzaje ogrodów. Jak zaaranżować wymarzony ogród?

fot. GARDENA

Ogród wiejski jest przede wszystkim bliski naturze, łączy w sobie funkcje dekoracyjne i użytkowe. Obok roślin ozdobnych takich jak maki, chabry czy malwy spotkamy tu grządki warzywne i ziołowe. W ogrodzie wiejskim nie powinno zabraknąć łąki kwiatowej, którą możemy zastąpić trawnik. Można pokusić się też o posadzenie kilku drzew owocowych. Dzięki temu będziemy mieć świeże i soczyste owoce, które z łatwością zbierzemy za pomocą zrywaczki do owoców marki GARDENA. Doskonałym dodatkiem będą w nim drewniane meble, wiklinowe ławki czy altanki. Zakładając taki ogród musimy pamiętać o tym, że najlepiej będzie on komponować się z wiejskim lub podmiejskim krajobrazem. Nie należy łączyć go z nowoczesnymi budowlami czy miejskim klimatem. Dużym atutem ogrodu wiejskiego jest to, że zachowuje swój urok niezależnie od wielkości terenu na jakim jest położony, tak więc posiadając nawet niewielki ogródek możemy stworzyć w nim prawdziwy, wiejski klimat.

Leave a Reply