Jaki kamień ogrodowy wybrać?

Kamień ogrodowy to obowiązkowy element aranżacji każdego dobrze zaprojektowanego ogrodu. Doskonale sprawdza się jako materiał na ścieżki, skarpy, skalniaki, a także jako wykończenie oczka wodnego. Wybór kamienia nie powinien być przypadkowy, warto zadbać o to, by był efektowny i dopasowany do pozostałych elementów aranżacji.

Umiejętnie dobrany kamień ogrodowy będzie pięknym tłem dla znajdujących się w ogrodzie roślin oraz elementów małej architektury. Oczywiście, nie jest to zwykły polny kamień, a specjalne, dekoracyjne gatunki, które możemy znaleźć w dobrych sklepach ogrodniczych.

Rodzaje kamieni do ogrodu

Wśród kamieni ogrodowych możemy znaleźć kamienie naturalne oraz łamane. Te pierwsze to, między innymi, otoczaki, żwiry lub grys z otoczaków. Te drugie to po prostu rozdrobnione skały granitowe, bazaltowe lub inne. Zanim zdecydujemy się na konkretne rozwiązanie czy gatunek kamienia, warto zdobyć nieco wiedzy na temat jego pochodzenia, a co za tym idzie – posiadanych właściwości. Inne kamienie będą odpowiednie na ogrodowe ścieżki i podjazdy, inne sprawdzą się jako opaska wokół domu, a jeszcze inne – do wyłożenia i ozdobienia oczka wodnego.

W tym ostatnim doskonale sprawdzą się kamienie pochodzące ze środowiska wodnego, czyli otoczaki i żwir. Na rabaty kamienne najlepiej wysypać grys lub korę kamienną. To rozwiązanie trwałe, a przy tym chroni przed wszędobylskimi chwastami. Do budowy skalniaków najlepszym pomysłem będą natomiast płyty granitowe, łupki lub wapienie.

Warto skorzystać z porady fachowca

Aby rośliny rabatowe, krzewy ozdobne, mała architektura ogrodowa, ścieżki czy miejsca relaksu tworzyły w ogrodzie kompozycyjną całość, warto nieco pochylić się nad projektem. W przeciwnym razie nasz ogród będzie miejscem pełnym przypadkowych i chaotycznych rozwiązań. Dobrym pomysłem może być skorzystanie z usług projektanta ogrodów, który zadba o to, by całość była harmonijna, estetyczna, a jednocześnie dostosowana do potrzeb użytkowników.

Leave a Reply