Przygotowujemy meble ogrodowe na jesień

Pierwsze jesienne liście nie muszę być sygnałem do zakończenia sezonowego wypoczynku na tarasie i schowania ulubionych mebli do garażu. Odpowiednio zabezpieczonym metalowym, stalowym oraz żeliwnym akcesoriom nie straszna jest październikowa słota. Dla przyjemności picia aromatycznej herbaty w jesiennym słońcu warto zatem sięgnąć po pędzel i farby.

Przygotowujemy meble ogrodowe na jesień

fot. Dekoral

Jesienią, gdy temperatura i pogoda pozostawiają wiele do życzenia, metalowe komplety wypoczynkowe powinny zostać schowane w suchym oraz ciepłym miejscu. Dlaczego jednak mamy skracać czas rekreacji na świeżym powietrzu ze strachu przed rdzą?

Filtr antykorozyjny

Produkty antykorozyjne marki Dekoral pozwalają zabezpieczyć metalowe meble ogrodowe, tak aby do późnej jesieni mogły służyć nam w ogrodzie – bez kłopotliwego przenoszenia z miejsca na miejsce czy owijania folią. Po deszczu to właśnie promienie słońca i chłód są najlepszymi sprzymierzeńcami rdzy. Warto, więc zadbać o ochronny filtr w postaci nowej warstwy podkładu antykorozyjnego oraz emalii.

Kolory jesieni

Pielęgnację mebli ogrodowych można połączyć od razu z małą reorganizacją kolorystyki. Oba te zabiegi można wykonać jednocześnie dzięki produktom z linii 2 w 1, jak np. emalia akrylowa Dekoral Akrylux do drewna i metalu, która występuje w wielu atrakcyjnych kolorach. Na przekór smutnej, jesiennej aurze meble w ogrodzie mogą oczarowywać świeżymi zieleniami (Zielony leśny, Groszkowy pastelowy), promiennym żółtym (Słoneczny blask, Złocisty szafran) albo korespondującymi z odcieniami jesiennych liści czerwonym i pomarańczowym (Pikantne chilli, Tropikalne mango). Wszystkie kolory dodatkowo uatrakcyjni efekt wykończenia – jedwabisty połysk.

Kilka wskazówek technicznych

Przygotowanie mebli do jesieni zajmuje niewiele czasu – przy pięknej pogodzie można przeprowadzić całą akcję w czasie jednego popołudnia. Pierwszym krokiem jest skrupulatne oczyszczenie powierzchni z zabrudzeń oraz luźnych fragmentów starych warstw malarskich. W tym celu najlepiej sięgnąć po drucianą szczotkę, papier ścierny, a w razie konieczności po szlifierkę. Oczyszczoną powierzchnię wygładzamy i matowimy papierem ściernym. Pył oraz kurz powstały w czasie pracy usuwamy szmatką nasączoną wodą z dodatkiem detergentu. W czasie gdy meble wysychają, sprawdźmy kilka rzeczy. Po pierwsze warto zapoznać się z etykietą produktu, aby odpowiednio przygotować preparat i dobrać właściwe narzędzia malarskie. Dla przykładu emalię akrylową Dekoral Akrylux można nakładać pędzlem, wałkiem lub natryskiem w dwóch warstwach. Po drugie przy malowaniu metalowych mebli ważne jest miejsce przeprowadzania prac – powinno być ono zacienione. Powierzchnia, którą będziemy malować nie może nagrzewać się od promieni słonecznych. W przeciwnym razie farba wyschnie zbyt szybko, zacznie się łuszczyć i odchodzić. Suche oraz oczyszczone meble malujemy najpierw podkładem antykorozyjnym, a następnie dwoma warstwami emalii Dekoral Akrylux.

Dekoral Emalia akrylowa AKRYLUX
wydajność: do 16 m²/l

czas schnięcia: 4h
liczba warstw: 2
narzędzia: pędzel, wałek lub natrysk
dostępne opakowania: biały: 0,2L, 0,5L,1L, 10L; kolory: 0,5L

Leave a Reply