Jak zorganizować ogródek warzywny na posesji przed domem?

Chcesz na wiosnę rozpocząć hodowlę własnych warzyw w ogrodzie? Zima jest doskonałym czasem, aby dobrze przemyśleć zmiany na posesji, które są konieczne do założenia własnego ogródka warzywnego. Ważne jest wyznaczenie odpowiedniego miejsca, zaplanowanie prac związanych z podłożem, ale także zabezpieczeniem grządek. Sprawdź, jak założyć własny ogródek warzywny na posesji.

Najlepsze miejsce na grządki warzywne

Przed większością domów jednorodzinnych znajduje się schludna i uporządkowana posesja pokryta równym trawnikiem. Choć z pewnością jest niezwykle elegancka i nowoczesna, to jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby zorganizować na niej także kilka grządek warzywnych. Dzięki temu Twoi domownicy będą mogli cieszyć się naturalnymi i zdrowymi warzywami, których jakość będziesz mógł sam potwierdzić. Nie potrzeba wiele, aby przed domem wyrosła marchewka, pietruszka, dynia czy ogórki.

Na początek zaplanuj dobrze miejsce grządek warzywnych. Aby cieszyć się obfitymi plonami, wybierz miejsce dobrze nasłonecznione i ochronione od wiatru. Ponadto postaraj się przeznaczyć na grządki teren oddalony od drzew, które jedynie zabierałyby warzywom słońce i wartości odżywcze z gleby. Miejsce na grządki możesz wydzielić zarówno przed domem, jak i za nim.

Po drugie zaplanuj dobrze prace związane z przygotowaniem gruntu. Wczesną wiosną, gdy ziemia odtaje, należy przekopać ją i pozbyć się rosnących na niej traw i chwastów. Następnie dobrze jest sprawdzić jakość gleby i wzbogacić ją naturalnym nawozem, zanim posiejesz warzywa czy posadzisz sadzonki.

Wydziel i zabezpiecz grządki

Grządki należy także dobrze zabezpieczyć i wydzielić od innych części ogrodu. Wykorzystaj do tego siatki ogrodzeniowe. Dzięki nim szybko stworzysz wokół grządek dostatecznie wysokie ogrodzenie, które zabezpieczy je przed zwierzętami domowymi czy dziećmi. Pamiętaj, aby zamontować furtkę.

Siatkę ogrodzeniową możesz w razie czego ozdobić, aby estetycznie wkomponować swój ogródek w aranżację całej posesji. Pamiętaj jednak, aby ewentualne maty czy rośliny pnące nie zasłaniały słońca warzywom.

W obrębie ogródka lub w innym miejscu posesji możesz postawić niewielką szklarnię, w której doskonale będą rozwijały się pomidory. Świetnym pomysłem jest także założenie własnego kompostownika, dzięki czemu będziesz mieć pełnowartościowy nawóz dla swoich roślin. Możesz wykorzystać do tego jedynie kilka desek lub zainwestować w kompostownik z tworzywa sztucznego.

Hodowlą własnych warzyw w ogrodzie zajmuje się coraz więcej osób. Decydując się na to, masz pewność, że podawane na stół warzywa i owoce są zdrowe i pozbawione pestycydów. Aby założyć własny ogródek na posesji, koniecznie dobrze przemyśl jego lokalizację. Następnie zaplanuj na wiosnę prace związane z przygotowaniem gleby pod grządki – przekopywanie ziemi i jej nawożenie. Na sam koniec zabezpiecz grządki przed zniszczeniem przez zwierzęta lub dzieci. Do tego najlepiej wykorzystać siatki ogrodzeniowe. Idealnym dodatkiem do grządek będą niewielka szklarnia i mały kompostownik.

Leave a Reply