Jak łączyć różne rodzaje materiałów nawierzchniowych?

Kluczem do uzyskania stylowej i harmonijnej przestrzeni jest umiejętne łączenie kształtów, faktur i kolorów. Również układając nowy wzór na nawierzchni warto zapoznać się z możliwościami, jakie oferują nietypowe zestawienia kostek brukowych. Podstawowe zasady kreowania estetycznej i zarazem funkcjonalnej mozaiki przybliża Wojciech Średniawa, główny projektant firmy Polbruk.

Wszechstronne i solidne kostki brukowe to doskonały patent na wykończenie nawierzchni, podjazdu garażowego, strefy wypoczynkowej oraz szlaków komunikacyjnych wśród zieleni. Kluczem do sukcesu jest połączenie ze sobą materiałów o zbliżonej fakturze, podobnej palecie barw, bądź dopasowanych do siebie kształtem. Punktem wyjścia zawsze powinien być dostosowany do specyfiki nawierzchni i otoczenia projekt, w przygotowaniu którego najlepiej skorzystać z porady wykwalifikowanego projektanta.

Jak łączyć różne rodzaje materiałów nawierzchniowych?

fot. Polbruk

Nawierzchnia w dobrym tonie

Projektując nową nawierzchnię najwięcej czasu poświęcamy na wybór odpowiedniej kolorystyki. Dobrany odcień powinien być dopasowany zarówno do stylistyki domu, jak i jego otoczenia. Na szczęście wcale nie musimy wybierać kostki tylko w jednym kolorze. – Zarówno kontrasty, jak i łagodne przejścia kolorystyczne zadbają o dynamiczny charakter przydomowej aranżacji, dzięki czemu nawierzchnia nie będzie jedynie tłem dla zabudowań i roślinności, ale stanie się integralną częścią przestrzeni – doradza główny projektant firmy Polbruk, Wojciech Średniawa. – Istnieje kilka podstawowych metod wykorzystania kolorów podczas realizacji projektu. Pierwszym z nich jest zestawienie dwóch kontrastujących ze sobą odcieni. Aby różnica była mała warto zdecydować się na duet w zbliżonej tonacji, taki jak na przykład szary z grafitem lub żółty z brązem. Każdy z tych kolorów odnajdziemy w kolekcji trapezowych kostek Polbruk Avanti – dodaje ekspert. Istnieje także inny sposób, który jest zarówno szybszy, jak i o wiele prostszy. – Interesujący efekt kolorystyczny uzyskamy sięgając po jedną z melanżowych kostek firmy Polbruk, takich jak na przykład Polbruk Nostalite w wersji gładkiej. Kostki te charakteryzują się nierównomiernym rozmieszczeniem barwnika w masie, przez co ich odcienie (hawaii, lawa, indiana, barwy jesieni) sprawiają, że gotowy wzór mieni się feerią barw i nie ma konieczności sięgania po produkty o różnych kolorach – radzi ekspert firmy Polbruk.

Z zasadami geometrii

Elementy nawierzchniowe powinny być również ułożone w zgodzie z pewnym schematem. – Do wyboru mamy kilka możliwości, m.in.: tradycyjny układ o prostopadłych względem siebie fugach, jak i kostki rozmieszczone z lekkim przesunięciem. Jednak czasem to zbyt mało, by nawierzchnia nabrała wyjątkowego charakteru. Jeśli zależy nam na tworzeniu zróżnicowanych wzorów z użyciem tylko jednego materiału i w jednym odcieniu, gotowych rozwiązań dostarczy kolekcja Polbruk Teriso. Składa się ona z klasycznych płyt kwadratowych i prostokątnych oraz specjalnego kompletu, który pozwala na ułożenie okręgu o średnicy 1,68 m – podpowiada ekspert firmy Polbruk. – Dzięki temu mamy możliwość wykorzystania elementów o zróżnicowanych kształcie, bez konieczności ich samodzielnego docinania.

Od mini do maxi

Kostki brukowe różnią się między sobą także pod względem wielkości. – Umiejętnie wkomponowane w projekt kolekcje o dużych oraz małych rozmiarach pomogą nam odkryć zupełnie nowe oblicze nawet prostych elementów. Przykładowo, wykorzystana w roli dyskretnego uzupełnienia postarzana kostka Polbruk Carmino, w odcieniu latte, przełamie surowy charakter rozległej nawierzchni wykonanej z dużych, monochromatycznych elementów Polbtuk Teriso o gładkiej fakturze, w kolorze sahara. Korzystając z niedużych kostek możemy także wyznaczyć granice nawierzchni oraz szlaków komunikacyjnych, a także oddzielić podjazd garażowy od pozostałej części nawierzchni, jak również podzielić siatką linii monotonną nawierzchnię o zbyt dużej powierzchni – podpowiada główny projektant firmy Polbruk.

Mnogość kształtów, kolorów i faktur dostępnych na rynku materiałów nawierzchniowych sprawia, że jedynym ograniczeniem dla kreowania niepowtarzalnych kompozycji wokół naszego domu mogą być jedynie granice naszej wyobraźni.

Leave a Reply