Ogród to wspaniałe miejsce doskonale nadające się na relaks i odpoczynek. Jednak żeby ogród cieszył oczy i duszę musimy o niego odpowiednio zadbać. Niezależnie od tego, jaki rodzaj ogrodu preferujemy, jedną z jego najistotniejszych części zawsze będzie trawnik. Nie można mieć zachwycającego ogrodu bez zadbanej i dobrze prezentującej się murawy. Aby dobrze się prezentować, czyli mieć soczysty ciemnozielony kolor i zwartą darń, trawa wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Jednym z nich jest nawożenie.
Dlaczego trawa potrzebuje nawożenia?
Trawa charakteryzuje się dużym zagęszczeniem roślin i płytkim, słabo rozwiniętym systemem korzeniowym, sięgającym w głąb gleby zaledwie na 20 cm. Tak duże zagęszczenie roślin sprawia, że bardzo szybko zużywają one składniki pokarmowe znajdujące się w powierzchniowej warstwie gleby. Płytki system korzeniowy nie pozwala z kolei trawie na sięgnięcie do głębiej, gdzie znajdują się składniki mineralne wymyte przez wodę. Nawożenie trawnika jest więc dobrą praktyką gwarantującą uzyskanie zdrowego, dobrze wyglądającego trawnika.
Co daje nawożenie trawnika?
To jakie efekty da nawożenie, zależy w dużej mierze od użytego nawozu. W zależności od tego, czym i kiedy nawozimy, możemy się spodziewać takich efektów jak przyspieszony wzrost trawy, stymulacja rozwoju systemu korzeniowego czy poprawa mrozoodporności traw.
Nawożenie trawnika – kiedy i jak często?
Zalecane jest nawożenie trawnika 3 razy na okres wegetacyjny. Pierwsze nawożenie powinno być wykonane wiosną na przełomie marca i kwietnia, po pierwszym koszeniu. Drugie nawożenie odbywa się latem w maju lub czerwcu. Należy jednak pamiętać, że trawnik nie może być nawożony podczas suszy. Ostatnie nawożenie przypada na okres od połowy sierpnia do początku października.
Rodzaje nawozów – jaki nawóz wybrać?
Wybierając nawóz mamy możliwość decydowania pomiędzy gotowymi nawozami mineralnymi lub nawozami organicznymi. Nawozy mineralne występują w postaci proszku, granulatu lub płynu. Jeśli zależy nam na szybkim efekcie, najtrafniejszym wyborem będzie nawóz mineralny w postaci płynu. Taki nawóz działa dolistnie i doglebowo, szybko poprawiając kondycje trawnika. Należy jednak pamiętać, że jego działanie jest stosunkowo krótkotrwałe. Nawozy granulowane rozpuszczają się powoli, stopniowo uwalniając do gleby potrzebne substancje. Taki nawóz łatwo jest rozprowadzić, do tego działa przez długi czas i nie uszkadza trawnika.
Niezbędnym uzupełnieniem nawozów mineralnych są nawozy organiczne. Zaliczają się do nich kompost, obornik i torf ogrodniczy. Zalecane jest stosowanie nawozów organicznych przynajmniej raz na 3 lata, wczesną wiosną lub późną jesienią. Takie naturalne nawozy mają szereg zalet. Jedną z nich jest bezpieczeństwo stosowania. Przy ich wykorzystaniu nie istnieje możliwość przenawożenia trawnika. Nawozy organiczne wpływają na gromadzenie się próchnicy oraz chronią przed warunkami klimatycznymi.
Wiosna, lato, jesień – różny nawóz dla różnych pór roku
Wiosną najlepiej jest stosować nawozy z wysoką zawartością azotu, który odpowiada za szybki i bujny wzrost roślin.
Latem stosujemy uniwersalne nawozy do trawników. Takie preparaty, zawierające azot, można stosować tylko do końca lipca. Nadmierny wzrost trawy w późniejszym okresie może spowodować, że nie zdąży ona przygotować się do zimy.
Jesienią wykorzystujemy nawozy mające w swoim składzie dużą zawartość fosforu i potasu. Te makroelementy mają dobry wpływ na przygotowanie trawnika na okres zimy.
Jak prawidłowo nawozić trawnik?
Bez względu na to, jaki nawóz wybierzemy, należy pamiętać o odpowiedniej technice nawożenia. Przed przystąpieniem do nawożenia dobrze jest skosić trawę. Wybieramy do tego dzień niezbyt gorący i pochmurny, gdy trawa nie jest nagrzana od słońca. Odpowiednio dobraną dawkę nawozu rozsypujemy równomiernie na całej powierzchni murawy, a następnie trawnik obficie podlewamy. Brak nawodnienia trawnika może prowadzić nawet do uszkodzenia roślin. Zabiegu nie należy wykonywać w czasie suszy.