Zawór czerpalny – źródło wody w ogrodzie

Wygodnym sposobem na stały dostęp do wody na zewnątrz budynku, niezależnie od temperatury otoczenia, jest instalacja trwałego i bezpiecznego naściennego zaworu czerpalnego.

W ofercie firmy SCHELL znalazła się niezwykle praktyczna i trwała armatura POLAR II z wymuszonym odwodnieniem, która nie ulega zamarzaniu, a także może zapewnić ochronę przed niepożądanym uruchomieniem przez osoby trzecie.

Zawór czerpalny - źródło wody w ogrodzie

Zawór czerpalny mrozoodporny SCHELL POLAR II, fot. SCHELL

Rozpoczął się sezon prac w ogrodzie i uruchamiania zewnętrznych instalacji wodnych. Naścienny zawór czerpalny to bardzo wygodne rozwiązanie pozwalające na bezpośredni dostęp wody potrzebnej do podlewania, mycia rąk czy samochodu. Czasem zdarza się, że uruchomienie instalacji jest niemożliwe, jeśli przed zimą nie została ona prawidłowo opróżniona z wody. W ujemnych temperaturach woda zamarza zmieniając swoją objętość, co może powodować różnego rodzaju uszkodzenia, począwszy od pękania uszczelek aż po rozsadzanie rur, pękanie kształtek i zaworów. Takie ryzyko występuje również wczesną wiosną i jesienią, gdy nocne temperatury spadają poniżej zera. Zewnętrzny zawór ścienny SCHELL POLAR II automatycznie odwadnia wszystkie swoje zewnętrzne części w momencie zamknięcia wody, co eliminuje potrzebę ręcznego zakręcania zaworów odcinających wewnątrz budynku. Wystarczy przekręcić ergonomiczne pokrętło na obudowie. Dodatkową zaletą rozwiązania jest możliwość zamknięcia na klucz, w celu zabezpieczenia przed niepożądaną manipulacją.

Zawór czerpalny - źródło wody w ogrodzie

Zawór czerpalny mrozoodporny SCHELL POLAR II, fot. SCHELL

Prosty sposób na pogodę

W tradycyjnych instalacjach należy na okres mrozów zamykać dopływ wody i opróżniać rury. Wiąże się to często z jednoczesnym odcięciem innych punktów czerpalnych, znajdujących się np. wewnątrz garażu. Jeśli chcemy uniknąć kłopotliwych czynności, warto wymienić starą instalację na nowoczesne rozwiązanie z automatycznym odwodnieniem. Sekret trwałości zaworu czerpalnego POLAR II tkwi w jego starannie przemyślanej konstrukcji. Jest to tak zwany zawór długi, który w odróżnieniu od standardowych rozwiązań zamyka się na końcu obudowy. W ten sposób korpus zaworu pozostaje wypełniony wodą tylko do granicy pomieszczenia, natomiast część wpuszczona w głąb ściany jest automatycznie opróżniana. Trwałe zamknięcie zaworu następuje w momencie przekręcenia poręcznego pokrętła lub głowicy, za pomocą znajdującego się w komplecie klucza. Aby uzyskać maksymalną szczelność mechanizmu, w miejsce zwykłych, płaskich uszczelek zastosowano innowacyjne, bardzo wytrzymałe uszczelnienia typu O-ring. Rozwiązanie może zostać dodatkowo wyposażone w napowietrzacz. Wysokiej jakości materiały i wytrzymała obudowa gwarantują długoletnią żywotność rozwiązania.

Zawór czerpalny - źródło wody w ogrodzie

Zawór czerpalny mrozoodporny SCHELL POLAR II, fot. SCHELL

Elastyczne rozwiązanie

Zawór SCHELL POLAR II to prefabrykowane rozwiązanie znajdujące zastosowanie zarówno w instalacjach nowych, jak i modernizowanych. Mechanizm został umieszczony w miedzianym korpusie, który można umieścić w dowolnym murze o grubości od 200 do 500 mm. Jeśli występuje taka potrzeba, można go przyciąć do wymaganej długości. Przy montażu należy pamiętać, aby spadek korpusu wynosił 1°. Od wewnętrznej strony zawór jest podłączany do wewnętrznej instalacji w budynku, a na zewnętrzny mechanizm nakłada się armaturę czerpalną i estetyczną rozetę. W przypadku wymiany instalacji zawór podłącza się istniejącego wyprowadzenia za pomocą kształtki gwintowanej G ½. Na głowicy jest montowane poręczne pokrętło ułatwiające obsługę zaworu. Natomiast w celu zabezpieczenia mechanizmu przed uruchamianiem przez osoby niepowołane można zostawić armaturę bez pokrętła. Dopływ wody jest wtedy otwierany i zamykany za pomocą klucza. To doskonałe rozwiązanie zwłaszcza w przypadku budynków użytkowanych sezonowo, takich jak domki letniskowe czy altany na ogródkach działkowych.

Zawór ścienny zewnętrzny POLAR II, cena katalogowa netto: od 290,23 do 361,31 PLN

Leave a Reply