Uprawa i pielęgnacja tulipanów w ogrodach

Tulipany to jedne z popularniejszych roślin cebulowych, które sadzone są w ogrodach na całym świecie. Mnogość gatunków oraz odmian sprawia, że rabata może zamienić się w prawdziwy festiwal kolorów. Tulipany są roślinami prostymi w uprawie, mają niewielkie wymagania i można je z łatwością samodzielnie rozmnażać. Miłośnicy roślin cebulowych zachwycają się ich pięknymi kolorami, ale też kształtem płatków korony. Cebulki tulipanów sadzi się do gruntu jesienią, a wiosną pojawiają się pierwsze kwiaty.

Najpiękniejsze kolory kwiatów tulipanów

Chyba nie ma drugiej rośliny ozdobnej, która posiada tyle barwnych odmian, które zostały wyhodowane przez hodowców na całym świecie. Dzięki temu do ogrodów mogą trafić rośliny o płatkach korony intensywnie czarnych, zielonych lub wielokolorowych, co jest niezwykłą rzadkością w świecie flory. Cebulki tulipanów odmian kolekcjonerskich to prawdziwy rarytas dla każdego miłośnika tych roślin. Wielobarwne lub nakrapiane kwiaty pięknie prezentują się w przydomowych ogrodach, są też roślinami parkowymi, ze względu na niskie wymagania względem podłoża. Tulipany papuzie charakteryzują się nietypowymi płatkami korony, które są wielokolorowe i postrzępione, a tulipany pełne do złudzenia przypominają róże. Wśród cebulek tulipanów znajdują się również odmiany niskie, które tworzą wiele mniejszych kwiatów.

Tulipany botaniczne, wielokwiatowe i pojedyncze

Tulipany dzieli się głównie pod względem ich pochodzenia oraz wyglądu kwiatów. Botaniczne tulipany charakteryzują się niskim wzrostem, dużą ilością liści oraz kwiatów, które wyrastają z cebulki tulipana. Miniaturowe rośliny pięknie prezentują się w ogrodach skalnych, wymagają gleby ciepłej i słonecznej. Mogą z powodzeniem rosnąć na jednym stanowisku przez kilka lat. Wielokwiatowe tulipany doskonale wyglądają w parkach oraz w miastach. Z jednej cebulki wyrasta kilka, dużych i okazałych kwiatów. Połączenie wielu odmian sprawia, że rabata wygląda imponująco. Tulipany pojedyncze to rośliny najczęściej spotykane w ogrodach oraz w kwiaciarniach.

Jak uprawiać i pielęgnować tulipany?

Cebulki tulipanów sadzi się do gruntu jesienią, a najlepiej zrobić to do końca października. Wiosną na rabatach pojawiają się pierwsze liście, następnie w okolicach maja rośliny zakwitają. Tulipan najlepiej rośnie w podłożu lekkim, ciepłym i żyznym, potrzebuje słońca. Bezpośrednio po przekwitnięciu nie powinno się ścinać liści tulipanów, należy poczekać, aż zaczną usychać i zmieniać kolor. Po tym czasie zaleca się wykopać każdą cebulkę tulipana, oczyścić ją i odpowiednio przechować. Okres spoczynku cebulek powinien trwać minimum 3 miesiące, następnie cebulki powinny zostać wysadzone. Na miejscu stałym mogą pozostać tulipany botaniczne. Cebulki tulipanów o niewielkich rozmiarach można wysadzać na rozsadnikach, tam będą mogły osiągnąć odpowiednie rozmiary.

Leave a Reply