Przegląd ogrodu po zimie: drewniane i metalowe elementy wymagają renowacji

Pierwsze ciepłe dni są obietnicą przyjemnego spędzania czasu na zewnątrz. Tym chętniej zabieramy się więc za pracę w ogrodzie. Jakie prace będą konieczne przed sezonem?

Zimowe warunki pogodowe to prawdziwy test. Nie tyle dla samego drewna czy metalu, co dla środków używanych do ich zabezpieczenia. Odspajanie i łuszczenie powłok ochronnych, pękanie drewna, ścieranie mechaniczne, rozwój grzybów – te i inne problemy są wynikiem niewłaściwego doboru środków ochronnych lub nieumiejętnego ich zastosowania. Marka Dekoral radzi, jak odnowić wygląd ogrodu po zimie.

Kuracja dla ogrodu

Nawet bardzo zniszczone powierzchnie można uratować. Oczywiście o wiele korzystniejszym rozwiązaniem jest naprawienie zauważalnych zmian powłok drewnianych i metalowych od razu. W ten sposób ograniczamy nakład pracy i ilość materiałów przeznaczonych do renowacji. I co najważniejsze, hamujemy rozwój zniszczeń. Dlatego też warto przystąpić do pracy już wczesną wiosną. Jak sprawnie przeprowadzić renowację powierzchni altan, parkanów, ogrodowych huśtawek i ławek?

malowanie drewna

fot. Dekoral

Niezbędne i niezawodne

Przede wszystkim należy przygotować powierzchnię, oczyszczając ją i zeszlifowując zainfekowane fragmenty. Istotne jest zbudowanie solidnej warstwy ochronnej. Zaimpregnowanie drewna impregnatem bezbarwnym (takim jak np. Drewnochron Impregnat Extra) oraz zastosowanie farby gruntującej Gruntamol zabezpieczy powierzchnię na długi czas. Kolejnym krokiem jest wybór środka, który zapewni nam dodatkową ochronę i efektowny wygląd. Pięcioletnia gwarancja powłoki tworzonej przez Emakol Strong spełnia ten wymóg. Emalia ftalowa marki Dekoral dobrze się rozprowadza i świetnie współpracuje z drewnem, dzięki czemu jest wygodna w stosowaniu. Można nanosić ją pędzlami płaskimi i kaloryferowymi, wałkiem Felt z oferty marki Dekoral Gold lub natryskiem. Produkt jest ponadto wyjątkowo odporny na działanie czynników atmosferycznych, dlatego też powierzchnia przez długi czas zachowuje kolor i połysk. W kwestii wytrzymałości powłoki niemałe znaczenie ma także odporność emalii na wgniecenia i uderzenia. W palecie dostępne są 24 kolory gotowe od lazuru przez jasną szarość po karminową czerwień.

malowanie metalu

fot. Dekoral

W przypadku elementów metalowych prostym i efektownym rozwiązaniem jest zastosowanie Emalii Antykorozyjnej. Występujący w wielu wariantach kolorystycznych i wykończeniowych, produkt może być stosowany bezpośrednio na rdzę. W wymalowywaniu przydatne będą wałek Felt i pędzle płaskie lub Oval z oferty marki Dekoral Gold. Przed malowaniem wystarczy jedynie oczyścić, zmatowić i odpylić powierzchnię. Nie jest konieczne stosowanie tutaj farb gruntujących i podkładowych. Już 2 – 3 warstwy Emalii Antykorozyjnej gwarantują głęboki kolor i solidną ochronę.

Leave a Reply