Jesienne porządki – jak pozbyć się liści?

Jesienne porządki - jak pozbyć się liści?Sezonowa zmiana kolorów na drzewach i krzewach to fascynujący spektakl. Z drugiej strony pozbywanie się opadłych liści większość ogrodników kojarzy z przykrym obowiązkiem.

Zasypane chodniki, podjazdy i ścieżki mogą być zdradliwie śliskie i niebezpiecznie. Ponadto przykryte źdźbła trawy szybko gniją, pozostawiając szpetne żółte smugi na powierzchni trawnika. GARDENA wyciąga pomocną dłoń do domowych ogrodników i pomaga bez wysiłku pozbyć się zalegających stert pożółkłych liści.

Siła tornada w walce z zalegającymi liśćmi

Ścieżki pokryte gnijącymi liśćmi to nieprzyjemny widok, szczególnie jeżeli droga ta prowadzi do naszego domu. Warto w takich chwilach zdmuchnąć je z naszego ogrodu. Idealna do tego typu prac jest dmuchawa GARDENA AccuJet 18-Li. Jest lekka niczym miotła i pozwala pozbyć się liści bez zbędnego wysiłku. Wymienny akumulator jonowo-litowy sprawia, że dmuchawa jest prosta i łatwa w użyciu.

Do większych powierzchni GARDENA poleca dmuchawę ErgoJet 3000, która osiąga potężną prędkość do 350 km/h – porównywalną z najpotężniejszymi trąbami powietrznymi. Dzięki temu z łatwością przeniesiemy gnijące liście i inne zanieczyszczenia  z dala od reprezentatywnych części naszego ogrodu. Regulowana prędkość daje lepszą kontrolę podczas wydmuchiwania liści.

Dodatkowo dmuchawę można wykorzystać jako odkurzacz ogrodowy. Zebrane odpady trafiają do pojemnego worka, gdzie wmontowany rozdrabniacz redukuje ich objętość. Dzięki temu wszystkie zalegające liście możemy umieścić w kompostowniku.

Jesienne porządki - jak pozbyć się liści?

GARDENA dmuchawa-odkurzacz ogrodowy ErgoJet 3000

Jesienne sprzątanie – nie przesadź!

– Jesienią ogród powinien być regularnie sprzątany z opadłych liści. Szczególnie trzeba zadbać o trawniki i ścieżki. Warto jednak zostawić liście pod żywopłotami, albo przykryć nimi grządki z różami lub bylinami. Murszejąc, stają się odżywczym nawozem, a dodatkowo skutecznie chronią rośliny przed mrozami. Warto pamiętać, że sterty liści stanowią schronienie dla jeży, jaszczurek i żab, w miarę możliwości należy powstrzymać się od prac, żeby nie przeszkadzać zwierzętom zapadającym w sen zimowy – radzi Jarosław Soboń, Ekspert marki GARDENA.

Jeśli ktoś nie chce pobrudzić rąk, doceni grabie GARDENA combisystem XXL, których wachlarz ma szerokość 77 cm. Grabie można złożyć na pół, co ułatwia ich przechowywanie. Zebrane liście można kompostować zmieszane z innymi odpadami. Od czasu do czasu warto dorzucić szuflę dojrzałego kompostu, który przyśpiesza proces kompostowania. Gotowy nawóz uzyskuje się po upłynięciu około pół roku. Można go wykorzystać po przesianiu i mieszaniu z ziemią ogrodową.

Jesienne porządki - jak pozbyć się liści?

GARDENA combisystem – grabie wachlarzowe z tworzywa sztucznego XXL

Nie zapomnij o tarasie i ścieżkach!

Jesień to dobry moment na odświeżenie tarasu i ścieżek. Szczotki z serii GARDENA combisystem dzięki wysokiej jakości włosia i odpornej na uderzenia obudowie dają bardzo dobre efekty czyszczenia. Idealnie nadają się do łatwego usuwania brudu z fug, szczelin między płytami kamiennymi i przy murach warto użyć specjalnie wyprofilowanych szczotek. Dzięki temu tarasy i ścieżki odzyskają swój dawny blask.

Jesienne porządki - jak pozbyć się liści?

GARDENA combisystem – szczotka do fug

 

Leave a Reply