Jak zrobić ławkę na balkon?

Jak przygotować wygodną ławkę ze starych desek i palet?

Czy myślałeś kiedyś o tym, do czego mogą przydać się stare deski lub palety? Drewno, naturalnie zmieniające swój koloryt z biegiem lat, ma niepowtarzalny charakter. Doskonale sprawdzi się więc jako materiał na fotel, stolik, a nawet ławkę na balkon,  taras czy do ogrodu. Do tego będzie ekologiczne i modne.

Samodzielne wykonanie ławki z pewnością ułatwi zastosowanie poręcznych narzędzi marki Drelem. Do wykonania projektu wystarczy piła ręczna Dremel DSM20, za pomocą której wykonasz precyzyjne cięcia oraz wielofunkcyjne narzędzie Dremel 3000. Poniżej przewodnik krok po kroku do wykonania ławki.

Jak zrobić ławkę na balkon?

Zrób sama ekologiczną ławkę na balkon! fot. Dremel

Narzędzia i osprzęt:

 • Piła ręczna Dremel DSM20 wraz z prowadnicą krawędziową i uniwersalną tarczą węglikową DSM500
 • Urządzenie Dremel 3000 wraz z tarczą ścierną SpeedClic SC411 oraz wiertłem o średnicy 3,2 mm (dostępnym w zestawie wierteł 628) 
 • Pistolet do klejenia Dremel Glue Gun 910 wraz z wkładem do klejenia drewna 7 mm (GG03)
 • Ręczny śrubokręt lub elektryczna wkrętarka
 • Wkręty

Materiały potrzebne do realizacji projektu:

 • 6 szerokich desek o długości 69,5 cm (podłokietniki/boki)
 • 6 szerokich desek o długości 112,5 cm (przód, tył oraz siedzisko ławki)
 • 1 deska o wymiarach 112,5 cm x 8,5 cm (górne wykończenia oparcia ławki)
 • 2 deski o wymiarach 66 cm x 6,5 cm (wykończenia górne boków ławki – podpórki pod ramię)
 • 2 deski o wymiarach 5 cm x 62,5 cm  (wspornik siedziska)
 • 2 deski o wymiarach 6.7 cm x 5 cm (wzmocnienie przedniej części ławki)
 • 2 deski o wymiarach 42 cm x 5 cm (wzmocnienie oparcia / listwy łączące deski oparcia)
 • 2 deski o wymiarach 66 cm x 5 cm (nogi / listwy łączące deski boku ławki)

Pamiętaj, by przygotować  większą ilość  materiałów – unikniesz w ten sposób niepotrzebnych komplikacji w trakcie realizacji projektu.

Poziom trudności: dla zaawansowanych

Krok 1

Zacznij od stworzenia dokładnego projektu. Zastanów się, jakie rozmiary i kształt powinna mieć ławka, by idealnie pasowała do danej przestrzeni. Zaznacz dokładnie wszystkie wymiary na wybranym materiale. Następnie odpowiednio przytnij stare drewniane deski, elementy palet lub skrzyni. Dla zapewnienia precyzji i gładkości cięcia, wykorzystaj piłę ręczną Dremel DSM20 z uniwersalną węglikową tarczą tnącą DSM500.

Przydatna będzie również prowadnica do cięcia DSM840, dzięki której krawędzie deski będą precyzyjnie równe a cięcia skośne pod idelanym kontem. Podczas pracy uwzględnij głębokość cięcia dostosowaną do grubości deski.

Jak zrobić ławkę na balkon?

Jak zrobić ławkę na balkon?

Krok 2

W celu przygotowania lewej strony ławki będziesz potrzebować trzech szerokich desek o podobnych wymiarach. Ułóż je obok siebie na płaskiej powierzchni. Na krawędzi połóż dodatkową listwę, która posłuży za doskonały łącznik. Za pomocą narzędzia Dremel 3000 oraz wiertła o średnicy 3,2 mm wywierć otwory na wkręty w listwie (na wylot) oraz w każdej z desek (jedynie nawierć z jednej strony – patrz obrazek). Dla uzyskania pożądanej stabilności wykonaj po dwa nawierty w każdej z bocznych desek.

Następnie za pomocą wkrętarki lub ręcznego śrubokręta w miejsca otworów wkręć wkręty odpowiedniej długości. Przed przykręceniem listwy możesz skleić poszczególne elementy na krawędziach stycznych za pomocą pistoletu do kleju Glue Gun 910, wyposażonego we wkłady do klejenia drewna.

Jak zrobić ławkę na balkon?

Krok 3

Teraz zamocuj wąską deskę na szczycie boku ławki (patrz obrazek). Będzie to podpórka pod ramię. Na tym etapie przymocuj również wspornik siedziska. Pamiętaj, by przykręcić go po lewej, wewnętrznej stronie boku ławki, najlepiej na wysokości około 36 cm od podłogi. Wtedy siedzisko będzie wygodne. Upewnij się, że wspornik jest wyrównany z tylnią krawędzią boku ławki, a z przodu pozostało do krawędzi kilka centymetrów.

Jak zrobić ławkę na balkon?

Krok 4

Następnie przygotuj wzmocnienie przedniej części ławki przykręcając pod wcześniej zamocownym wspornikiem krótką listwę tak, by razem tworzyły literę L. W analogiczny sposób co lewe oparcie przygotuj prawe – oczywiście wszystkie czynności wykonuj według lustrzanego odbicia. Teraz połącz wcześniej przycięty do odpowiednich rozmiarów przód ławki ze wzmocnieniem oraz prawym i lewym bokiem. W podobny sposób zamocuj deski siedziska.

Przód ławki oraz siedzisko możesz wykonać z oddzielnych desek lub wykorzystać do tego celu jedną szeroką płytę (np. bok starej skrzyni). Pamiętaj jednak, by siedzisko było odpowiednio wytrzymałe. Radzimy zastosować płytę lub deski o grubości co najmniej 20 mm.

Jak zrobić ławkę na balkon?

Krok 5

Teraz przygotuj oparcie do ławki. Połóż kolejne trzy długie deski na twardym podłożu. Ściśnij je tak, by nie zostały między nimi żadne szpary. Przykręć do nich listwy łączące po obu bokach oparcia (w analogiczny sposób jak w przypadku boku ławki, patrz krok 1). Teraz przymocuj górną listwę wykańczającą oparcie. Gotowy element przykręć do siedziska pod odpowiednim kątem, około 13 stopni.

Jak zrobić ławkę na balkon?

Krok 6

Wypełnij otwory w drewnie powstałe podczas wkręcania wkrętów wypełniaczem w kolorze dobranym do barwy drewna. Jego nadmiar usuń  narzędziem Dremel 3000 z tarczą ścierną Speedclic SC411, którą dodatkowo można wyszlifować wszystkie nierówne powierzchnie, zwłaszcza na oparciach.

Jak zrobić ławkę na balkon?

RADA:

By ławka nie uległa zniszczeniu pod wpływem wilgoci czy innych czynników zewnętrznych warto korzystać z produktów pielęgnacyjnych przeznaczonych do konserwacji drewna.

Leave a Reply