Jak przygotować ogród przed nadejściem zimy?

W tym roku grudzień rozpieszcza nas pogodą, ale mimo wszystko, to już najwyższy czas, kiedy każdy właściciel ogrodu powinien zadbać o jego właściwe przygotowanie do zimy. Zabezpieczone przed mrozami rośliny lepiej przetrwają ten trudny czas i zachwycą Cię wraz z pierwszymi wiosennymi promieniami słońca. Dowiedz się, jak w prosty i skuteczny sposób zadbać o ogród przed zimą.

Aby ogród bez problemów przetrwał zimę, uporządkuj go i zadbaj o dobrą ochronę roślin. Przed zakończeniem sezonu obowiązkowo usuń suche liście, przytnij gałęzie drzew i podlej obficie lubiące wilgoć rośliny. Pamiętaj też, aby okryć przed mrozem delikatne krzewy i skosić trawnik. Lista prac może wydawać się długa, jednak z odpowiednimi narzędziami szybko sobie z nimi poradzisz.

Usuń liście z trawnika

W pierwszej kolejności zajmij się usunięciem liści z trawnika i ścieżki. Pomoże Ci w tym odkurzacz ogrodowy z funkcją dmuchawy, np. Bosch ALS 25. Liście możesz usunąć na dwa sposoby – zgarnąć je w jedno miejsce używając dmuchawy lub od razu zebrać odkurzaczem do dołączonego do narzędzia specjalnego worka. Odkurzacz posiada dodatkowo funkcję rozdrabniania liści, dzięki czemu możesz je później wykorzystać do zrobienia własnego kompostu. Taki ogrodowy recykling skutecznie poprawi jakość i kondycję gleby w Twoim ogrodzie.

Jak przygotować ogród przed nadejściem zimy?

Fot. Bosch

Ostatnie koszenie

Trawnik jesienią możesz przycinać rzadziej niż w sezonie – w październiku dwa koszenia w zupełności wystarczą, ponieważ trawa nie rośnie już tak intensywnie. Po raz ostatni murawę skoś w drugiej połowie miesiąca i pamiętaj, aby podnieść wtedy noże kosiarki o około 1-1,5 cm. Za krótko przycięta trawa zimą będzie narażona na przemarznięcie. Optymalna wysokość ostatniego koszenia to ok. 4 cm.

Przytnij gałęzie

Sprawdź, czy gałęzie drzew nie wymagają przycięcia. Najlepiej zrób to wczesną jesienią, gdy na drzewach i krzewach są jeszcze liście – unikniesz w ten sposób wycięcia zdrowych gałęzi. Jeśli przez przypadek zetniesz jeszcze żywą gałąź, posmaruj miejsca cięcia maścią ogrodniczą, która przyspieszy gojenie rany. Grubsze gałęzie (o średnicy do 80 mm) najłatwiej przyciąć akumulatorową piłą ogrodową, np. Bosch Keo. Narzędzie jest małe i lekkie, a dzięki praktycznemu hakowi przytrzymującemu ciętą gałąź możesz nim pracować jedną ręką. Piła zasilana jest akumulatorem, nie musisz się więc obawiać o to, że kabel zaplącze się między gałęziami.

Ścięte pędy i gałęzie najlepiej rozdrobić używając rozdrabniacza, np. Bosch AXT Rapid 2200. Powstałe w ten sposób odpady możesz zmieszać z rozdrobnionymi wcześniej liśćmi i przerobić na przydatny kompost.

Jak przygotować ogród przed nadejściem zimy?

Fot. Bosch

Zadbaj o rośliny i narzędzia

Przed nadejściem zimy obficie podlej rośliny, zwłaszcza azalie i rododendrony. Pamiętaj też, aby nie osłaniać roślin zbyt wcześnie. Będzie lepiej, jeżeli najpierw przyzwyczają się do niższej temperatury. Najlepiej okryj je zaraz po pierwszych przymrozkach i użyj w tym celu specjalnej włókniny. Po zakończeniu prac dokładnie wyczyść też wszystkie narzędzia ogrodowe i schowaj je w suchym miejscu, np. w piwnicy lub garażu. Pamiętaj, że akumulatory zasilające narzędzia są wrażliwe na działanie ujemnych temperatur, zatem należy je przechowywać w pomieszczeniach o temperaturze powyżej 5 °C.

Pamiętaj, że to właśnie teraz pracujesz nad wiosennym wyglądem ogrodu. Warto więc dobrze o niego zadbać, bo jeśli o czasie wykonasz wszystkie prace, w przyszłym roku ogród odwdzięczy się pięknym wyglądem.

Jesień w ogrodzie – 10 najważniejszych prac:

1. Usuń suche liście z trawnika
2. Skoś trawnik
3. Delikatne rośliny okryj włókniną
4. Obficie podlej rośliny przed nadejściem pierwszych przymrozków
5. Rozłożyste krzewy obwiąż sznurkiem, by nie połamał ich śnieg
6. Przytnij suche i spróchniałe gałęzie
7. Korzenie przykryj korą lub gałęziami
8. Schowaj meble ogrodowe
9. Zabezpiecz altanę ogrodową malując jej drewniane części lakierobejcą
10. Oczyść i schowaj narzędzia ogrodowe

Leave a Reply