Doposażenie kosiarki – czy to się opłaca?

Kosiarka jaka jest każdy widzi: silnik, ostrze i rama z uchwytem umożliwiająca wygodne używanie. Na rynku można kupić taki sprzęt za kilkaset złotych. Tymczasem maszyny renomowanych marek wyposażone w dodatkowe funkcje i systemy ułatwiające pracę kosztują nawet kilkakrotnie więcej. Czy warto dopłacać?

Na cenę kosiarek, tak jak na większość towarów wpływ ma jakość materiałów wykorzystanych do ich produkcji. Stalowa rama, czy aluminiowa obudowa na pewno okażą się bardziej wytrzymałe niż tańsze modele wykonane z plastiku. W przypadku kosiarek jakość to jednak nie wszystko. Koszt maszyny bardzo często podnoszą dodatkowe funkcje i systemy, które mają ułatwić pracę użytkownika. Czy warto za nie dopłacać? To zależy od naszych potrzeb, które warto przeanalizować przed zakupem kosiarki.

Doposażenie kosiarki - czy to się opłaca?

fot. John Deere

Biegiem po trawniku?

Kosiarka z napędem czy bez? Choć na pierwszy rzut oka może wydawać się, że kwestia ta nie ma większego znaczenia, to nic bardziej mylnego. – Pchanie kosiarki nawet na płaskim terenie może być sporym wysiłkiem, zwłaszcza wtedy, gdy musimy zadbać o dużą powierzchnię. Jeszcze więcej energii będzie nas kosztować pielęgnacja przerośniętego trawnika lub trawy na trudnym, nierównym terenie. Nawet w przypadku małego ogrodu, pchanie kosiarki pod górę może sprawić, że będziemy musieli włożyć w to sporo pracy. Dlatego dobrym wyjściem z tej sytuacji jest kosiarka ze zmiennym napędem – doradza Robert Łoza z John Deere Polska. – Dzięki tej opcji nasz trawnik skosimy łatwiej, a zmienny napęd pozwoli nam dostosować prędkość do aktualnego stanu naszego trawnika – dodaje.

Doposażenie kosiarki - czy to się opłaca?

fot. John Deere

Wydaje się, że koszenie trawnika kosiarką pchaną z napędem rozwiązuje wszystkie problemy. Niestety nawet sprzęt z takim wyposażeniem może sprawić kłopot. Dlaczego? Bo nie każda kosiarka z napędem ma możliwość regulacji prędkości. Na rynku możemy znaleźć maszyny wyposażone w napęd stały lub zmienny. Dzięki tej funkcji można dostosowywać prędkość do swoich potrzeb.

W przypadku kosiarki pchanej można również wziąć pod uwagę sposób jej uruchamiania. Na rynku znajdziemy kosiarki uruchamiane linką oraz wyposażone w elektryczny rozrusznik uruchamiany kluczykami lub jednym przyciskiem. Obecnie każde z tych rozwiązań pozwala na szybkie i bezproblemowe jej włączenie.

Systemy ułatwiające zbieranie trawy

W przypadku trawników o większej powierzchni dobrym rozwiązaniem będę traktorki ogrodowe ułatwiające nie tylko porządkowanie trawnika, ale również powierzchni wokół niego.

Doposażenie kosiarki - czy to się opłaca?

fot. John Deere

Częstym powodem spowolnienia prac w ogrodzie jest m.in. zapychanie się rynny wyrzutowej, które zdarza się szczególnie wtedy, gdy koszona jest wilgotna i gęsta trawa. Rozwiązaniem w tym przypadku jest kosiarka z układem posiadającym specjalną, dodatkową dmuchawę podnoszącą trawę tuż przed jej skoszeniem. Istotne jest tutaj również połączenie dmuchawy z agregatem tnącym, które sprawia, że ścięta trawa zostaje wypchnięta pod spód agregatu, a następnie silnym podmuchem wepchnięta do kosza. – Taki system niweluje ryzyko zapchania się tunelu, w którym ścięta trawa wędruje do zbiornika. Ze względu na silny podmuch jego zapełnianie jest także bardziej efektywne, gdyż ścinki są praktycznie sprasowane, co przekłada się na rzadsze opróżnianie kosza i oszczędność czasu – mówi Robert Łoza z John Deere Polska. – Warto zwrócić też uwagę na to, że dzięki zastosowaniu dodatkowego systemu, wentylator dobrze radzi sobie z usuwaniem nie tylko skoszonej trawy, ale także dobrze sprawdza się przy usuwaniu igliwia i liści. Niezwykle ważne jest także każdorazowe dostosowanie urządzenia do wysokości koszonej trawy oraz dostosowanie prędkości pracy kosiarki do warunków atmosferycznych i stanu utrzymania trawnika – dodaje.

Doposażenie kosiarki - czy to się opłaca?

fot. John Deere

Bez wspomagania ani rusz

W przypadku kosiarek samojezdnych zwanych też traktorkami ogrodowymi możesz wybierać pomiędzy kosiarką z manualną lub automatyczną skrzynią biegów. Oba rozwiązania działają na podobnej zasadzie, jak ich odpowiedniki w samochodach. Choć z pozoru może wydawać się, że w przypadku koszenia trawnika jest to kwestia mało istotna, to mimo wszystko warto dokładniej przyjrzeć się rozwiązaniom zastosowanym w danej kosiarce. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na to, że aby zmienić bieg w kosiarce z mechaniczną skrzynią biegów konieczne jest jej zatrzymanie. Jeśli do pielęgnacji mamy spory obszar, brak synchronizacji może okazać się uciążliwy. W przypadku kosiarki z automatyczną skrzynią biegów prędkość regulujemy tylko poprzez wciśnięcie pedału gazu, co znacznie ułatwia płynne poruszanie się po ogrodzie. Zmiana kierunku jazdy w przypadku kosiarek z przekładnią hydrostatyczną jest prosta i ułatwia koszenie wokół naturalnych i sztucznych przeszkód na trawniku.

Doposażenie kosiarki - czy to się opłaca?

fot. John Deere

Jeśli ogród jest duży i najeżony przeszkodami wówczas bardzo przydatne w pielęgnacji trawnika może okazać się wspomaganie kierownicy. Niektóre modele kosiarek samojezdnych posiadają 2 skrętne osie, co jeszcze bardziej ułatwia lawirowanie pomiędzy ławeczkami, klombami, drzewkami i krzewami. Dzięki temu rozwiązaniu kosiarka jest maksymalnie zwrotna, pozwalając tym samym na łatwe zawracanie, czy też omijanie przeszkód.

Inwestycja w bezpieczeństwo

Przy tym wszystkim nie należy zapominać o bezpieczeństwie. Co ważne, koszenie trawnika podczas jazdy do tyłu nie jest zalecane. Jeśli natomiast nie możemy tego uniknąć, to przed rozpoczęciem koszenia należy zatrzymać urządzenie i obejrzeć się za siebie. To ABC bezpieczeństwa w ferworze koszenia niestety często umyka użytkownikom kosiarek, co owocuje niebezpiecznymi wypadkami i w najkorzystniejszym przypadku jedynie uszkodzeniem sprzętu.

W takiej sytuacji niezwykle przydatna staje się także opcja „koszenie do tyłu” (RIO). Dzięki niej podczas cofania agregat zostaje automatycznie wyłączony. Noże agregatu zostaną włączone, jeżeli zostanie wciśnięty przycisk RIO lub operator ponownie załączy noże. Dodatkowe bezpieczeństwo zapewnia również inny kształt pedałów, który pomaga w ich identyfikacji oraz inny zakres ruchów pedałów.

Kosiarki z dodatkowymi systemami mogą znacznie ułatwić prace w ogrodzie pod warunkiem, że dobrze dobierze się je do potrzeb użytkownika. W takim wypadku należy dokładnie przeanalizować wszystkie kwestie związane z pielęgnacją trawnika, po to, aby nie zmieniła się ona w przykry obowiązek. Pamiętajmy również o tym, że w wyspecjalizowanych punktach sprzedaży uzyskamy rzetelną i kompletną wiedzę w zakresie doboru maszyn i dodatkowego wyposażenia. Zakup w takim punkcie jest również gwarantem naszego spokoju podczas dokonywania przeglądów serwisowych lub napraw gwarancyjnych.

Leave a Reply