Donice i osłonki – zieleń pięknie opakowana

Zieleń łagodzi obyczaje. Odpowiednio zaaranżowana dowodzi wyczucia stylu projektanta, ożywia przestrzeń i dodaje jej głębi. Sam dobór roślin ozdobnych to tylko część kompozycji. Równie ważna, co sama zieleń, jest jej oprawa, czyli wszystkie donice i osłonki, które osadzają rośliny w przestrzeni.

Do wyboru: glina, wiklina i kompozyt

Najpopularniejsze materiały do produkcji donic, które królują na polskich tarasach, w ogrodach i wnętrzach, to ceramika i glina. Niektórzy producenci, ze względu na wysokie parametry wytrzymałościowe, coraz częściej sięgają po kompozyt. Dla zwolenników naturalnych materiałów i ciepłych faktur ciekawą propozycję stanowią drewniane donice i pojemniki oraz wiklinowe osłonki. Każdy z tych materiałów ma swoje wady i zalety – donice ceramiczne, jeśli nie są szkliwione – erodują pod wpływem warunków atmosferycznych i mogą pękać na mrozie, drewno i wiklina źle reagują na dużą wilgotność, a kompozyt nie jest wykonany z naturalnych składników.

Donice i osłonki - zieleń pięknie opakowana

fot. Bruk

Na przekór schematom: beton

Każdy projekt wymaga indywidualnego podejścia, w zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać. Ręcznie zdobione, gliniane donice wpiszą się idealnie w subtelną, kobiecą aranżację, drewniane pojemniki na rośliny uzupełnią sielski, rustykalny taras, nie sprawdzą się natomiast w silnie zurbanizowanej, miejskiej przestrzeni i minimalistycznych projektach nowoczesnych ogrodów. Wśród oferty dostępnej na rynku pojawiły się także propozycje donic wykonanych z… betonu architektonicznego.

Donice i osłonki - zieleń pięknie opakowana

fot. Bruk

To niezwykle wyrazisty surowiec, który stwarza zupełnie nowe możliwości w projektowaniu ogrodów i przestrzeni miejskich. Wyjątkowo wytrzymały, zapewnia bezproblemowe użytkowanie podczas zmieniających się warunków atmosferycznych oraz pozwala tworzyć elementy o dużych rozmiarach. Proste, oszczędne w wyrazie bryły to pomysł na wielkomiejski szyk i odświeżenie monotonnych, przesłodzonych, ogrodowych aranżacji – o nowych rozwiązaniach w zakresie projektowania zieleni opowiada Adam Maroszek, Dyrektor handlowy firmy Bruk.

Donice i osłonki - zieleń pięknie opakowana

fot. Bruk

Duży format, modernistyczna linia

Donice BIG i Regular to propozycje marki Modern Line, która stworzyła proste bryły o różnych wariantach (dwa typy powierzchni, opcja z podstawką lub bez, dwie palety kolorów), w każdym aspekcie odpowiadające najnowszym trendom. Regular to elegancki prostopadłościan o cienkich ściankach, a BIG to designersko wysmuklony i wydłużony kształt, nieodmiennie zwracający na siebie uwagę w przestrzeni. Dwie palety kolorów: biele, czernie i szarości skontrastowane z intensywnymi, odważnymi barwami to propozycja, która pozwoli wpisać te donice w każdy projekt architektoniczny – od przydomowego ogrodu, przez korytarze biurowców, aż po aranżację przestrzeni wokół nowoczesnego wieżowca. Marka Modern Line pokazuje, ze donice i zieleń mogą być integralną częścią nie tylko wystroju, ale też… architektury.

Donice i osłonki - zieleń pięknie opakowana

fot. Bruk

Leave a Reply