Czym pomalować zardzewiałą bramę wjazdową?

Piękna pogoda i zbliżające się lato to zdecydowanie te dwa czynniki, które bardzo mocno wpływają na decyzję o różnego rodzaj pracach ogrodowych czy remontowych. Odnowienie starej, często zardzewiałej bramy wjazdowej sprawi, że cała posesja będzie wyglądać estetyczniej, a sama brama nie będzie dalej niszczała. W jaki sposób odnowić starą bramę, aby uzyskać odpowiedni i co najważniejsze trwały efekt?

Stale rosnące ceny materiałów budowlanych, a także idące w parze rosnące ceny usług sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na to, aby prace remontowe czy ogrodowe wykonać we własnym zakresie.

Jedną z najbardziej popularnych czynności, którą wykonujemy wiosną, ale również latem jest malowanie ogrodzenia. Jego częścią są również bramy wjazdowe, które także wymagają odświeżenia.

Skuteczne oczyszczenie powierzchni

Jeżeli chcemy przystąpić do odmalowania bramy, w pierwszej kolejności musimy usunąć wszystkie stare oraz luźne powłoki malarskie. Można to zrobić przy pomocy szczotki drucianej, papieru ściernego, specjalnych nasadek na szlifierkę oraz szlifierek kątowych z tarczami. Jest to niezwykle ważna czynność, której nie możemy pomijać.

Aplikacja podkładu i farby docelowej

Jeżeli mamy już dobrze usuniętą farbę, a także pozbyliśmy się rdzawego nalotu, możemy przystąpić do aplikacji farby podkładowej. To również ten moment, którego nie możemy pominąć. Rolą podkładu jest wzmocnienie podłoża, jego ujednolicenie, wstępne zabezpieczenie przed warunkami oraz korozją, a także ułatwienie aplikacji farby docelowej. Po wyschnięciu podkładu, możemy aplikować przynajmniej dwie warstwy farby docelowej. Istnieją również farby uniwersalne, które pełnią jednocześnie rolę podkładu, jak również farby wierzchniego krycia.

Jak malować?

Przede wszystkim farbę możemy nanosić na trzy sposoby:

– pędzlem,
– wałkiem,
– metodą hydrodynamiczną, poprzez natrysk.

Musimy również pamiętać o tym, aby malować zgodnie z zaleceniami producenta, nie rozcieńczać zbyt mocno farby, używać odpowiednich narzędzi. Farba powinna mieć odpowiednią gęstość, charakteryzować się dużą siłą krycia, przyczepnością do podłoża, tworzyć powłokę, która ma trwały kolor, jest odporna na uszkodzenia mechaniczne, jak również działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Odnowiona w sposób przemyślany brama, na pewno na długo zachowa swoją estetykę i będzie pięknym, podziwianym przez innych zabezpieczeniem wejścia na posesję. Będzie również odporna na korozję.

Leave a Reply