Akcesoria do bram garażowych

Oszczędność miejsca na podjeździe, swobodny wjazd do garażu i komfort obsługi – to tylko niektóre zalety segmentowej bramy garażowej. Funkcjonalność tego rozwiązania możemy zwiększyć poprzez zastosowanie dodatkowych akcesoriów pozwalających na „podrasowanie” bramy. Dzięki temu, zostanie ona w pełni dopasowana do naszych potrzeb.

Akcesoria, rozumiane jako elementy dodatkowego wyposażenia, w znaczący sposób wpływają na użytkowanie bram garażowych. Szeroka oferta dostępnych na rynku dodatków powoduje, że ich wybór może okazać się skomplikowany.

Decydując się na zakup stolarki otworowej, warto już na początku sprawdzić oferowany przez producentów osprzęt dodatkowy. Choć większość akcesoriów możemy dopasować do już zamontowanej konstrukcji, niekiedy trzeba pomyśleć o nich już na etapie projektu – tłumaczy Zdzisław Maliszewski, Główny Specjalista ds. Badań i Systemów Zakładowej Kontroli Produkcji Związku Polskie Okna i Drzwi, organizacji skupiającej producentów, dystrybutorów i dostawców stolarki budowlanej. – Najlepszym rozwiązaniem jest dobranie akcesoriów producenta, u którego kupiliśmy wcześniej bramę. To ułatwi odpowiednie dopasowanie poszczególnych elementów – dodaje ekspert.

Komfort obsługi

Najistotniejszym wyposażeniem dodatkowym bramy garażowej jest napęd elektryczny. Zapewnia on wygodę, szczególne w czasie złej pogody, gdy pada deszcz i wieje wiatr. Za pomocą jednego pilota możemy z łatwością otworzyć zarówno bramę garażową, jak i wjazdową. Dzięki takiemu „automatycznemu lokajowi” wjedziemy do oświetlonego już garażu bez konieczności wysiadania z samochodu. Obsługa bramy jest jeszcze bardziej komfortowa, gdy napęd wykorzystuje dwukierunkowy system sterowania radiowego. Umożliwia on, bez wychodzenia z domu, sprawdzenie czy brama jest zamknięta, nawet w sytuacji, gdy znajduje się ona poza zasięgiem wzroku.

Komfort użytkowania segmentowych bram garażowych zwiększają wyraźnie także drzwi przejściowe bez wystającego progu.

Tego typu drzwi umieszczone w bramie to bardzo praktyczne rozwiązanie – umożliwiają wygodny i szybki dostęp do garażu – mówi Krzysztof Horała, Prezes Hörmann Polska, firmy zrzeszonej w POiD, produkującej bramy, drzwi i napędy. – Oferowane przez nas drzwi przejściowe posiadają próg ze stali nierdzewnej, którego wysokość wynosi na środku jedynie 10 mm, a na krawędziach 5 mm, co zdecydowanie zmniejsza ryzyko potknięcia i ułatwia przejeżdżanie – podkreśla.

Drzwi przejściowe w bramie zapewniają łatwe dotarcie do wszystkich przechowywanych w garażu sprzętów, np. rowerów czy narzędzi ogrodowych.

Akcesoria do bram garażowych

fot. Hörmann

Akcesoria dla bezpieczeństwa

Segmentowa brama garażowa, jako „ruchomy” element konstrukcji budynku, stanowi dużą pokusę dla złodziei, którzy tą drogą chcą dostać się do środka domu. Z tego względu, powinna być ona wyposażona w elementy gwarantujące wysoki poziom bezpieczeństwa antywłamaniowego. Na skuteczne zabezpieczenie przed podważeniem bramy pozwala zastosowanie napędu elektrycznego. Podczas zamykania brama garażowa automatycznie rygluje się w prowadnicy.

W naszym napędzie elektrycznym ryglowanie działa mechanicznie, a więc będzie również sprawnie funkcjonować w razie awarii zasilania. Co więcej, wyjątkowo bezpieczną obsługę bram zapewnia nowoczesny system sterowania radiowego, wykorzystujący 128-bitowe kodowanie. Zapewnia on maksymalną ochronę wysyłanego sygnału radiowego przed skopiowaniem przez niepowołane osoby. System ten został przetestowany i certyfikowany przez ekspertów ds. bezpieczeństwa z Uniwersytetu Ruhr w Bochum i jest tak samo bezpieczny jak bankowość elektroniczna – wyjaśnia Horała.

Akcesoria do bram garażowych

fot. Hörmann

W zależności od naszych potrzeb, napęd elektryczny może być wyposażony w różne akcesoria sterujące i stanowiące dodatkowe zabezpieczenie.

Dzięki bogatej ofercie sterowników możemy sami zdecydować, w jaki sposób chcemy obsługiwać naszą automatyczną bramę: przez wprowadzenie kodu liczbowego, z wykorzystaniem klucza z elektronicznym chipem czy też przez odczytanie odcisku linii papilarnych. Istotnym elementem wyposażenia dodatkowego, zwiększającym bezpieczeństwo obsługi, są fotokomórki, zatrzymujące bramę natychmiast po przerwaniu promienia światła oraz lampy sygnalizujące ruch bramy – podkreśla Krzysztof Horała.

Estetyczny wygląd

Brama garażowa jest zazwyczaj umieszczona od frontu budynku, dlatego jej wygląd ma wpływ na postrzeganie całej posesji. Estetykę bramy może podnieść dobór odpowiednich elementów. Jeśli remontujemy dom i garaż, warto zapytać sprzedawcę o zlicowaną z płytą bramy przesłonę wyrównującą nadproże. W niewidoczny sposób zakryje ona przejście między najwyższym segmentem bramy a nadprożem. To eleganckie rozwiązanie oferuje Hörmann Polska. Na dopasowanie bramy do stylu architektonicznego budynku pozwoli także dobór odpowiednich uchwytów z tworzywa sztucznego, aluminium lub stali nierdzewnej, przeszkleń oraz rozmaitych aplikacji ze stali nierdzewnej i szkła.

Przy wyborze konkretnych akcesoriów do bram garażowych, warto zwrócić uwagę na renomę producenta. Przydatną informację może wówczas stanowić przynależność firmy do Związku POiD. Członkostwo w organizacji branżowej oznacza, że oferowane przez dane przedsiębiorstwo produkty spełniają najwyższe wymagania jakościowe. Kupując wyroby uznanych producentów, posiadające odpowiednie certyfikaty, możemy liczyć na ich bezpieczną i długotrwałą eksploatację.

Leave a Reply